Jeden z pierwszych strajków solidarnościowych odbył się w Tarnowskich Górach [WIDEO]
Leon Warda to jeden z uczestników strajku w 1980 roku w fabryce „Fazos” w Tarnowskich Górach. To tam 21 i 22 sierpnia rozpoczął się strajk solidarnościowy, jeden z pierwszych w województwie śląskim. Później strajki ruszyły m.in. w Jastrzębiu Zdroju, Bielsku-Białej czy w hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej.
Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!
– My być może nie myśleliśmy, że ten związek będzie się nazywał „Solidarność”, ale mówiliśmy, że musi się coś zmienić – mówi Leonard Warda, uczestniczył w strajku w „Fazos” w Tarnowskich Górach.
I zmieniło się. A o tym jak do tego doszło można dowiedzieć się w Dąbrowie Górniczej, gdzie dostępna jest wystawa pt. „Tu rodziła się Solidarność”. To inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej w ramach obchodów 40-lecia „Solidarności”.
Wystawa jeździ po całej Polsce.
– W każdym z tych miejsc oprócz historii strajków lipcowo-sierpniowo-wrześniowych 1980 roku i w tym wymiarze ogólnopolskim, w każdym z tych miejsc prezentujemy też to, co jest właściwe dla danego miejsca – mówi Andrzej Sznajder, dyrektor IPN w Katowicach.
W Dąbrowie Górniczej można dowiedzieć się między innymi o Porozumieniach Katowickich. Choć w nazwie mają „Katowice”, to zostały zawarte właśnie w Dąbrowie Górniczej. To dzięki nim możliwe było zakładanie związków zawodowych w całym kraju.
– Ta pięść świata pracy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego przesądziła o zwycięstwie lata 1980 roku – mówi Jarosław Szarek, prezes IPN.
Wystawę w Dąbrowie Górniczej można oglądać do 11 sierpnia.
Autor: Paweł Jędrusik