Jutro dzieci wracają do szkół. Minister edukacji tłumaczy jak będzie wyglądała nauka
Jutro, 18 stycznia, uczniowie klas I-III wrócą do nauki stacjonarnej w placówkach oświatowych. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek tłumaczył, jak będzie wyglądał powrót najmłodszych uczniów do szkół od poniedziałku oraz jakie plany ma wobec starszych uczniów.
Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!
– Dzieci z klas 1-3 wracają do nauki stacjonarnej, ale jak tylko będzie to możliwe i pandemia będzie ograniczona, zaczniemy otwierać szkoły dla wszystkich uczniów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nauka zdalna nie jest najdoskonalszym rozwiązaniem – zaznaczył minister Przemysław Czarnek.
Minister odniósł się również do kwestii tegorocznych egzaminów.
– Jako jedni z pierwszych w Europie dostrzegliśmy problem związany z egzaminami w związku z sytuacją pandemiczną. Odpowiedzieliśmy na postulaty uczniów, rodziców oraz nauczycieli i ograniczyliśmy zakres materiału wymaganego na egzaminie ósmoklasisty i maturze – podkreślił Minister Edukacji i Nauki.
W wideoczacie udział wzięła również wiceminister Marzena Machałek, która poruszyła m.in. kwestię wpływu nauki zdalnej na najmłodsze dzieci.
– Nauka zdalna u dzieci klas 1-3 jest najmniej efektywna. Największe straty psychologiczne i społeczne są dostrzegalne właśnie wśród tych dzieci. Dlatego powrót w pierwszej kolejności najmłodszych uczniów do szkół jest tak ważny.
Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym.
Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.
Wchodząc do budynku szkoły, powinniśmy spodziewać się informacji o obowiązku dezynfekcji rąk wraz z instrukcją. Zgodnie z wytycznymi we wspólnej przestrzeni powinniśmy zachować co najmniej 1,5 metra odstępu od kolejnego opiekuna z dzieckiem oraz pracowników szkoły.
Ograniczenie kontaktu do jednej klasy to właśnie główna zasada, która organizować będzie życie szkoły. Dyrektorzy zobowiązani są więc do przedstawienia harmonogramu, który zapewni możliwość zachowania dystansu między grupami. Oznacza to więc zmienne i dostosowane do konkretnej klasy godziny rozpoczęcia i zakończenia lekcji.
Wytyczne nie zakładają rezygnacji z żywienia zbiorowego w ramach placówki. Stołówki szkolne nadal będą mogły funkcjonować jednak w zupełnie innym rygorze.
Źródło: gov.pl
Cios prosto w serce – to przyczyna zgonu 13-letniej Patrycji. Była w ciąży [NOWE FAKTY]
„To jest kpina, to jest propaganda!” Pacjenci o rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19