RegionWiadomość dnia

Katowice: Niewidomi zorganizowali na dworcu flashmoba. Chcieli zwrócić na coś uwagę [WIDEO]

Flashmob na dworcu PKP w Katowicach z udziałem osób niewidomych. Niesamowite wydarzenie to forma uczczenia Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Miał też bardzo ważny cel.

 

 

Premiera TOP 5 Silesia Flesz w Telewizji TVS zawsze w niedzielę o 19.50

Mamy własne wyniki wyborów! Sprawdź je w TOP 5 Silesia Flesz!


-Tym wydarzeniem tutaj na dworcu w Katowicach chcemy zwrócić uwagę na to, że świat jest wspólny, przestrzeń miejska jest wspólna i jakoś tutaj staramy się funkcjonować razem. Oczywiście korzystamy z pomocy osób sprawnych natomiast są też sytuacje, które są dla nas trudne, które stają się dla nas wyzwaniem w kontekście funkcjonowania w przestrzeni miejskiej mówi Alicja Witek, niewidoma z Bytomia.

Bo bariery chociażby te architektoniczne wciąż się pojawiają. Michał Krug z Rudy Śląskiej nie widzi od 16 roku życia. Mimo to stara się normalnie funkcjonować.

-Jest prosta zasada – stwórzcie nam warunki a my wszyscy wyjdziemy, bo to już nie chodzi tylko o osoby niewidome ale ogólnie o środowisko osób niepełnosprawnych. Te warunki z roku na rok są coraz lepsze. Przykładem jest chociażby dworzec, gdzie mamy w podłodze takie prowadnice, w których niewidomy ustawia sobie laseczkę i prościutko sobie może bez problemowo iść w dane miejsce. Także jest coraz lepiejmówi Michał Krug, niewidomy z Rudy Śląskiej.

 

Katowice: Niewidomi zorganizowali na dworcu flashmoba. Chcieli zwrócić na coś uwagę
Katowice: Niewidomi zorganizowali na dworcu flashmoba. Chcieli zwrócić na coś uwagę

 

By było jeszcze lepiej – pomóc może każdy z nas.

-Tak naprawdę są to dwie rzeczy. Jedna rzecz to jest życzliwość a druga naturalność. Te dwie kwestie powodują, że dzięki temu osoby niewidome czują, że mogą na nas polegać. Życzliwość dlatego, że każdy lubi życzliwość a naturalność – tu chodzi o to żebyśmy nie przesadzali z tą nasza pomocą, dlatego że część osób niewidomych nie potrzebuje takiej nadzwyczajnej pomocy. Jak sami wychodzą z potrzebą – zapytają albo widać, że się zgubili wtedy możemy wyjść z pomocą. Natomiast na co dzień to są osoby, które sobie radzą i normalnie funkcjonują – mówi Krzysztof Miączyński, fundacja Ważne Miejsce.

W Polsce mieszka prawie 2 miliony osób, które mają problemy ze wzrokiem. Chociaż funkcjonują wśród nas, na co dzień ich rzadko dostrzegamy. A oni – jak dziś pokazali – mają swoje prawa i talenty.

 

autor: Monika Herman

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Gliwice: Nastolatka rzuciła się z wiaduktu! Kim jest dziewczyna która popełniła samobójstwo?

Zawiercie: pijany policjant za kierownicą. Miał 1,5 promila

Strajk nauczycieli przełożony. Rozpocznie się 22 października

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close