RegionZdrowie

Katowice: Personalny trener rozrusza seniorów po koronawirusie! Ćwiczyć będzie można w domu, wystarczy zadzwonić

Uproszczone przysiady z wykorzystaniem krzesła, rozciąganie z wykorzystaniem ręcznika spacery po… schodach. Pod numerem + 48 735 480 548 katowiccy seniorzy, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19 mogą zamówić domową wizytę trenera Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Trener przetestuje sprawność ruchową seniora i przygotuje specjalny plan treningowy, który pomoże w powrocie do formy w związku z wielomiesięcznym pobytem w domu w ramach akcji #zostańwdomu

Pandemia COVID-19 wymusiła ograniczenie naszej ruchliwości. Nie tylko w znaczeniu przemieszczania się np. pomiędzy pracą a domem, czy szkołą, ale także w formie najbardziej elementarnej, czyli ograniczenia aktywności ruchowej. To co jest konieczne, bo chroni nas przed groźnym wirusem, w dłuższej perspektywie może spowodować jednak pewne problemy.

– W wyjątkowo trudnej sytuacji znaleźli się w tym aspekcie seniorzy, których aktywność fizyczna, niezależnie od pandemii, ograniczona jest w naszym społeczeństwie niejako z definicji. W naszej kulturze brakuje wzorców, które zachęcałyby osoby starsze do ruchu, spacerów, prostych i bezpiecznych ćwiczeń – Waldemar Bojarun, wiceprezydent Miasta Katowice. – Coraz powszechniejsze szczepienia wśród personelu medycznego i seniorów pozwalają myśleć o konkretnych działaniach mających zniwelować skutki wielomiesięcznego pobytu w domu, czy mieszkaniu. Stąd pomysł pilotażowego projektu, którego celem jest pomóc osobom starszym w bezpiecznym powrocie do większej aktywności ruchowej – dodaje.

Przedsięwzięcie „rozRuszamy po covidzie!” ideą nawiązuje do projektu „Złota rączka dla Seniora”, w ramach którego osoba starsza może zamówić w domu wizytę fachowca, który zrealizuje drobne domowe naprawy. W tym wypadku, pracownik MOSiR Katowice w ramach wizyty domowej pomoże w zaplanowaniu prostych ćwiczeń podnoszących ogólną sprawność fizyczną seniora. Przełoży się to na łatwiejsze wykonywanie domowych obowiązków, a także poprawę samopoczucia.

– Realizacja projektu to wbrew pozorom spore wyzwanie, by działać z medyczną maksymą „po pierwsze nie szkodzić”. Dlatego kluczowe było znalezienie osoby z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem w rehabilitacji osób starszych, która dodatkowo została już zaszczepiona przeciwko COVID-19 – mówi Michał Wojaczek, kierownik Działu Sportu i Obsługi Klienta w MOSiR Katowice. – Wszystkie te warunki spełnia Pan Wojciech, który na bazie wieloletniego doświadczenia opracował też procedurę postępowania i krótki regulamin. Istotne jest by wizyty naszego trenera nie traktować, jako zastępstwo rehabilitacji zleconej przez lekarza – dodaje.

W pierwszej fazie projekt będzie polegał na wizytach domowych i skierowanych głównie dla osób zaszczepionych i powyżej 60 roku życia. Jednak w zależności od zainteresowania, możliwe będzie adresowanie pomocy dla osób jeszcze przed szczepieniem.

– W pierwszej kolejności potrzebne jest rozeznanie sytuacji seniora. Dolegliwości, urazów, problemów krążeniowych, czy oddechowych. Ta sama jednostka chorobowa może przecież odznaczać się różną intensywnością dyskomfortu, czy bólu. Plan ćwiczeń będzie absolutnie indywidualny i dostosowany do pojedynczych możliwości – mówi Wojciech Klimczyk, MOSiR Katowice. – W ramach wywiadów będę rozmawiał także o ogólnym planie dnia, zachęcając do większej ilości chociażby krótki spacerów i odpowiedniej diety. Ćwiczenia to maksymalnie kilkadziesiąt minut dziennie, aby zachować sprawność w wieku senioralnym, proste aktywności konieczne są przez cały dzień – dodaje.

 

Źródło: UM Katowice

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Gigantyczny skok zakażeń w woj.śląskim! Szpitale na południu regionu sparaliżowane!

Katowice: Z zawałem odesłano ją z dwóch szpitali! W trzecim kobietę trzeba już było reanimować

Rybnik: To nie żart! Nauczyciele dostaną 1 zł dodatku. I to brutto!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close