Region

Sosnowiec: alfabet Braille’a przy przejściach podziemnych

Zakończyły się prace związane z przebudową przejścia podziemnego pod rondem im. Czesława Uznańskiego u zbiegu ulicy Piłsudskiego, Starej i al. Mireckiego w Sosnowcu.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Pierwsze prace zaczęły się niemal rok temu. Elementem rzucającym się w oczy są czerwone płyty ze specjalnego tworzywa HPL. Materiał ten jest bardzo odporny na dewastacje i pozwala na stosunkowo łatwe usunięcie ewentualnych malowideł i graffiti. – Kolor jest czerwony ze względu na patrona ronda, którym jest były piłkarz sosnowieckiego Zagłębia – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Na wszystkich balustradach pojawiły się oznaczenia w języku Braille’a, a przy schodach zainstalowano platformy dla osób z niepełnosprawnościami. – W sumie mamy tam cztery takie platformy, ponieważ z przejścia można dostać się również na przystanki tramwajowe. W samym przejściu pojawiła się również kostka integracyjna dla potrzeb bezpiecznego poruszania się osób niewidzących i słabowidzących – mówi Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta odpowiadający w mieście za inwestycje.

Przejście zostało wyposażone w kamery, które są już wpięte do miejskiego systemu monitoringu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz przejścia. Dodatkowym elementem wyposażenia monitoringu są głośniki, dzięki którym obsługa monitoringu może natychmiast zwrócić uwagę osobom, które dopuszczą się dewastacji i zniszczeń. Koszt prac to 2,5 mln zł.

To drugie z przebudowywanych w ostatnich miesiącach przejść. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku do użytku zostało oddane przejście podziemne przy Parku Sieleckim (3 Maja, Żeromskiego). – Ten obiekt został wykonany w identycznym standardzie jak oddane dziś do użytku przejście pod rondem Uznańskiego. Innego koloru są tylko płyty HPL. W tym przypadku w nawiązaniu do pobliskiego parku jest to kolor zielony – dodaje prezydent Świerzawski.

Nowym elementem tego przejścia podziemnego jest toaleta wyposażona w system automatycznego zmywania, suszenia i dezynfekcji muszli. Automatycznie uruchamia się również system zmywania podłogi. Akceptowane formy płatności to karty płatnicze oraz monety. Remont w tym przypadku kosztował 3 mln zł.

Źródło i foto: UM Sosnowiec

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Gigantyczny skok zakażeń w woj.śląskim! Szpitale na południu regionu sparaliżowane!

Katowice: Z zawałem odesłano ją z dwóch szpitali! W trzecim kobietę trzeba już było reanimować

Rybnik: To nie żart! Nauczyciele dostaną 1 zł dodatku. I to brutto!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close