RegionWiadomość dnia

Katowice: Studenci Wyższej Szkoły Technicznej przenoszą Szyb Poniatowski do rzeczywistości wirtualnej!

Tak wygląda w 3D znajdujący się w Nikiszowcu Szyb Poniatowski. Liczący około 100 lat obiekt ma wkrótce przejść rewitalizację i być dostępny do zwiedzania dla mieszkańców. Pomoże w tym około 50 studentów z Niemiec oraz z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, którzy inwentaryzują budynki w trójwymiarze.

 

 

Na bogato! TOP 5 Silesia Flesz wozi Kajetan Kajetanowicz!

– To jest bardzo interesujące. Miło zobaczyć starą architekturę i interesujące użycie kolorów, generator. Naprawdę miło tu być i mieć możliwość pomierzyć to wszystko i przygotować dobre planymówi Robert Bochmann, student z Niemiec.

Do inwentaryzacji studenci wykorzystują taki, nowoczesny skaner 3D. Za jego pomocą obiekty trafiają na ekran komputera. Ale to nie wszystko, bo oprócz tego studenci muszą wykorzystać tradycyjne metody miernicze.

 

– Na pewno jest to przydatne, bo to nie jest zwykła teoria, tylko praktyka. Uczymy się też niemieckich technik. Wydaje mi się, że jest to przydatne – mówi Klaudia Kliś, studentka Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

Takie modele mogą być w przyszłości wykorzystane np. do powstania… gry komputerowej. Przede wszystkim jednak przydadzą się miastu.

 

– Do wszelkich prac koncepcyjnych mogą zostać wykorzystane. Chcemy też je wykorzystać w projektach studenckich, może w pracach inżynierskich lub magisterskich. Jest to też dobre ćwiczenie dla studentów, żeby spotkać się z prawdziwą tkanką budowlaną, historyczną, żeby poznać ją dogłębnie od podstaw – mówi dr inż. arch. Jakub Świerzawski, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach.

Katowice: Studenci Wyższej Szkoły Technicznej przenoszą Szyb Poniatowski do rzeczywistości wirtualnej!
Katowice: Studenci Wyższej Szkoły Technicznej przenoszą Szyb Poniatowski do rzeczywistości wirtualnej!

Studenci swoje pomiary będą prowadzili do piątku, 2 sierpnia.

autor: Paweł Jędrusik
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close