RegionWiadomość dniaZdrowie

Kierunek Zdrowie: Problemy psychiczne dzieci i młodzieży – jak rozpoznać, jak leczyć, jak zapobiegać?

Co trzeci młody człowiek ma problemy psychiczne, co  dziesiąty wymaga leczenia. Na pierwszy plan wysuwają się uzależnienia i zachowania ryzykowne. Psychika dziecka i choroby psychiczne dzieci i młodzieży są tematem  programu Kierunek zdrowie w TVS. Premiera sobota, 24 listopada, godzina 11.00, powtórka piątek 16.45.

 

 

TU ZNAJDZIECIE WSZYSTKIE ODCINKI PROGRAMU „KIERUNEK ZDROWIE”

 

Kierunek Zdrowie: Problemy psychiczne dzieci i młodzieży: jak rozpoznać, jak leczyć, jak zapobiegać?

– Dzieci podejmują decyzje bardzo impulsywnie. Najnowsze badania pokazują, że tylko 15 minut  może trwać decyzja o wypiciu przez dziecko alkoholu, zażyciu dopalacza a nawet popełnieniu samobójstwa – twierdzi Damian Zdrada, specjalista psychoterapii uzależnień, kierownik Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Potwierdza to jeden z jego pacjentów.

 – Moje problemy zaczęły się mniej więcej, kiedy miałem 5 lat. Wtedy po raz pierwszy się napiłem. Dlaczego? Nie wiem. Może wynikało to z tego, że mój tato nadużywał alkoholu. Żylem w ciągłym lęku. Bałem się, bo uważałem, że jestem złym człowiekiem, a wynikało to stąd, że złościłem się na mojego tatę. -Jak się napiłem, myślałem w tej złości, że wszystko mi wolno. Wspinałem się np.  na wieżowce po balkonach  – opowiada ten dorosły już dziś mężczyzna, który z powodu traum dzieciństwa stał się alkoholikiem. Od 15 lat nie pije i, jak twierdzi, jest na dobrej drodze do poukładania życia, w którym alkohol zrzucił go na samo dno.

– Nie ma dnia, żeby na nasz oddział psychiatrii  nie trafiało przynajmniej jedno dziecko po  probie samobójczej – dodaje lek.med. Lena Cichoń, lecząca choroby psychiczne dzieci i młodzieży w sosnowieckim Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II.

Czasem jest to wynik poważnej choroby psychiatrycznej, wtedy wymaga to leczenia farmakologicznego, a czasem to wyraźny przekaz ze strony dziecka, że nie daje sobie rady z sytuacją i w tak dramatyczny sposób mówi:  pomóżcie mi. Wtedy kluczowa jest pomoc psychologa, rodziny i szkoły. 

– Leczenie farmakologiczne nie jest potrzebne, jeśli rozwiąże się problem dziecka, który spowodował próbę samobójczą. Wtedy najczęściej takie zachowania się nie ponawiają – tłumaczy  lek.med. Lena Cichoń.

 

Psychika dziecka. Najważniejsze są więzi

– Dla prawidłowego rozwoju psychiki dziecka najważniejsze są więzi, jakie buduje ono z rodzicami od pierwszych chwil życia. Zaburzenia więzi w dzieciństwie mogą w późniejszym wieku prowadzić do ryzykownych zachowań, np. do sięgania po substancje psychoaktywne – twierdzi Damian Zdrada.

Dlatego, jego zdaniem, na zachowania dziecka trzeba zwracać uwagę już w okresie niemowlęcym. Przykład? Jeśli dziecko w łóżeczku czy wózku bardziej przygląda się zabawce niż rodzicowi, tzn., że mamy problem właśnie z ową więzią. Należy wówczas mówić do dziecka, uśmiechać się, zwracać na siebie jego uwagę.

– Choć wydaje się to mało ważne, badania pokazały, że buduje to relacje społeczne na całe późniejsze życie – przekonuje Damian Zdrada.

 

Problemy psychiczne dzieci i młodzieży narastają. Psychika dziecka nie wytrzymuje?

– Szacuje się obecnie, że mniej więcej trzech uczniów w każdej klasie podstawówki może potrzebować pomocy profesjonalisty: psychologa, psychoterapeuty albo psychiatry. W nowoczesnym modelu opieki powinno być tak, że najpierw powinni pomagać psycholog z psychoterapeutą, a dopiero na końcu  interweniować psychiatra – wyjaśnia prof. Małgorzata Janas-Kozik, kierownik Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w Centrum Pediatrii w Sosnowcu.

Z czego wynikają wyzwania dla zdrowia psychicznego młodych ludzi? Przede wszystkim, zdaniem prof. Janas-Kozik, od czasów transformacji ustrojowej zupełnie zmieniła się i zmienia rola rodziny. 

– Jest więcej rodzin, które się rozpadają,  są w separacji, rodzin patchworkowych, w których są „moje”, „twoje”, „nasze” dzieci. Do tego dochodzą elastyczne godziny pracy rodziców, bezrobocie albo emigracja zarobkowa, czy w końcu wzrastające wymagania w stosunku do dzieci. To wszystko nie zostaje bez wpływu na psychikę dziecka – przekonuje prof. Janas-Kozik

W woj. śląskim, sytuacja z dostępem do psychiatry dla dzieci i młodzieży, szcześliwie jest dobra na tle reszty kraju, ale i tak najnowocześniejszy w Polsce oddział psychiatryczny w Centrum Pediatrii w Sosnowcu, placówce podległej Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego, dysponujący 62. łóżkami ,to kropla w morzu potrzeb.

– Dlatego potrzebne jest absolutne odwrócenie modelu opieki ze szpitalnej, całodobowej, na opiekę środowiskową, takie leczenie jest też skuteczniejsze – tłumaczy prof. Janas-Kozik.

Obecnie w szpitalu najwięcej dzieci to pacjenci po próbach samobójczych i z chorobą afektywną dwubiegunową oraz  z problemami autoagresji.

 O opiece psychiatrycznej w regionie opowiada w programie dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Barbara Daniel.

 

Dzieci chorują na takie same choroby psychiczne jak dorośli

Są pacjenci ze schizofrenią, zaburzeniami nastroju, w tym depresją, chorobą afektywną dwubiegunową. Rozpoznaje się zaburzenia ze spektrum autyzmu, hiperkinetyczne, czyli potocznie mówiąc ADHD. 

Najmłodsi pacjenci trafiają do sosnowieckiej poradni  zdrowia psychicznego z powodu podejrzeń zaburzeń ze spektrum autyzmu.

U starszych dzieci lekarze rozpoznają  zaburzenia zachowania i emocji z objawami depresji, natomiast jeśli chodzi o choroby typu schizofrenia czy afektywna dwubiegunowa,  pierwsze szczyty zachorowań to czas dojrzewania. Wraz z wiekiem zwiększa się częstość występowania.

W wypadku części chorób istotne są predyspozycje genetyczne, jednak najważniejszym czynnikiem zaburzeń zachowania młodych ludzi jest sytuacja rodzinna, kryzysy rodzinne, rozwody, śmierci bliskich, wykorzystanie seksualne dzieci, przemoc w rodzinie. To może wpływać na trudności w nauce, nieradzenie sobie w relacjach rówieśniczych.

– Powinniśmy zwracać uwagę na dziecko. Każda nagła zmiana jego zachowania powinna być sygnałem do zachowania czujności. I konsultacji z psychologiem lub psychiatrą – twierdzą zgodnie eksperci programu Kierunek Zdrowie w TVS. W programie także policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach o uzależnieniach od substancji psychoaktywnych, a dr n. med. Joanna Hyrnik, psychoterapeuta, o buncie nastolatków i bezstresowym wychowaniu. Zaprasza Maria Zawała

 

Partnerem odcinka programu "Kierunek zdrowie" jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Partnerem odcinka programu „Kierunek zdrowie” jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close