RegionWiadomość dniaZdrowie

Kierunek zdrowie: Żywienie dojelitowe. Obawy i mity. Nowy KIERUNEK ZDROWIE już w sobotę o 11.00

Dwuletnia Zosia, która urodziła się bez przełyku, jest karmiona dojelitowo. Skacze jak żabka, odpycha się rączkami, bo niestety, nie chodzi, ale uśmiecha się jak zdrowe dziecko, przybiera na wadze, a jej rodzice robią co mogą, by oswoić chorobę dziecka.

 

Także pani Ala, która po udarze mózgu straciła możliwość połykania pokarmów, korzysta z takiej metody żywienia. Jej mąż, pan Krzysztof na początku się obawiał, czy da rade tak karmić żonę, a teraz podsumowuje: to bardzo proste i Ala przestała tracić na wadze. Mamy chorobę pod żywieniową kontrolą, a żona ma siły na rehabilitację.

W  programie Kierunek zdrowie w TVS sobota g. 11 pokażemy historie pacjentów, którzy nie mogą normalnie jeść.

Kierunek Zdrowie: Żywienie dojelitowe

Naturalną drogą podawania posiłków jest droga doustna, jednak w sytuacji, w której ten sposób jest niemożliwy lub niewystarczający, powinno zostać wdrożone żywienie dojelitowe bezpośrednio do żołądka lub jelita, a w ostateczności pozajelitowe (dożylne). 

Żywienie dojelitowe stosuje się zarówno u dzieci, osób dorosłych, jak i starszych, przede wszystkim w przypadku: chorób neurologicznych przebiegających z zaburzeniami połykania, których przyczynami mogą być m.in. udar mózgu, choroby Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne, czy stwardnienie rozsiane, chorób onkologicznych, w wyniku których dochodzi do niedrożności górnego odcinka przewodu pokarmowego, nieswoistych chorób zapalnych jelit, w tym choroby Leśniowskiego-Crohna, dziecięcego porażenia mózgowego, mukowiscydozy oraz u chorych nieprzytomnych.

 

KIERUNEK ZDROWIE: Smog może naprawdę zabić!

Kierunek Zdrowie: Czy smog może nas zabić?

Żywienie dojelitowe może być stosowane w domu pacjenta. Jest refundowane przez NFZ.

– Pacjenci  często się wahają – obawy przesłaniają im korzyści tej metody żywienia. Nie mają świadomości, że to jest właśnie czas, w którym już nie ma możliwości pokrycia ich zapotrzebowania energetycznego standardową dietą, a opóźnianie decyzji nie wpłynie pozytywnie na ich stan zdrowia. Leczenie żywieniowe to najlepszy i jedyny sposób na prawidłowe odżywienie organizmu – mówi lek. Marta Ślefarska-Wasilewska z Poradni Żywieniowej Nutrimed w województwie śląskim.

Odcinek programu KIERUNEK ZDROWIE, poświęcony w całości karmieniu dojelitowemu zobaczycie już w najbliższą sobotę, 17 listopada o godzinie 11.00 w Telewizji TVS. Zaprasza jak co tydzień Maria Zawała

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close