RegionWiadomość dnia

Kim jest Mateusz H.? Policja zatrzymała studenta Uniwersytetu Śląskiego, który miał wysadzić blok w Bielsku-Białej! [WIDEO]

Prokuratura i biegli ustalają, co mogło powodować studentem Uniwersytetu Śląskiego, który w ubiegłym roku podłożył ładunek wybuchowy pod budowany blok na Sarnim Stoku w Bielsku-Białej.

 

TOP 5 SILESIA FLESZ: Jak się patynuje buty po śląsku i dlaczego prowadzący ma twarz jak Multipla? 😉

Pani Marianna i pan Jan zaglądają tu regularnie. W budynku na bielskim Sarnim Stoku, który został zniszczony w tamtym roku wyniku eksplozji mieli wykupione mieszkanie.

-Zmieniliśmy na ten sąsiedni budynek. Czekamy na mieszkanie w tym sąsiednim. -W tym feralnym już nie? -Zrezygnowaliśmy, ponieważ była taka możliwość – mówią Marianna, mieszkanka Bielska-Białej i Jan, mieszkaniec Bielska-Białej.

Centralne Biuro Śledcze Policji i bielscy policjanci zatrzymali podejrzanego o wysadzenie bloku. Mateusz H. ma 29 lat. Jest studentem Uniwersytetu Ślaskiego i mieszkańcem Bielska-Białej. Został zatrzymany w drodze na uczelnię.

-Dopuścił się podłożenia skonstruowanych przez siebie ładunków wybuchowych pod te budynki, co jak Państwo wiecie doprowadziło do eksplozji i zawalenia tych budynków a w przypadku dwóch innych groziło takim zawaleniem. Toteż prokurator przedstawił mu zarzut sprowadzenia takiej katastrofy oraz usiłowania sprowadzenia takiej katastrofy za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności – mówi Tomasz Tadla, Prokuratura Krajowa w Katowicach.

Policjanci z CBŚP i KMP w Bielsku-Białej zatrzymali 29-letniego Mateusza H. podejrzanego o wysadzenie w 2018 roku budynku w Bielsku-Białej. W wyniku eksplozji materiałów łatwopalnych całkowitemu zniszczeniu i zawaleniu uległ jeden segment wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń, ale straty w mieniu były ogromne. Śledczy szacują szkody na ponad 1,2 miliona złotych. 🚓👮‍♂️💣🧨https://bit.ly/2T18taC

Opublikowany przez Polska Policja Środa, 27 lutego 2019

Do zdarzenia doszło 17 lipca ubiegłego roku. Nikomu nic się nie stało, bo budynki były w trakcie budowy – w stanie surowym, otwartym. Do wybuchu przyznała się organizacja „Brygada Wschód”.

 

Śledczy ustalają obecnie, czy Mateusz H. działał sam czy też był członkiem jakiejś zorganizowanej grupy. W czasie przeszukań znaleziono u niego materiały, które świadczą o zainteresowaniu materiałami wybuchowymi oraz protestami przeciwko tego typu inwestycjom budowlanym i deweloperskim.

-Informacje, które zostały poddane szczegółowym analizom wskazywały na to, że mamy do czynienia z osobą owładniętą ideą. A idee stanowią bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu tego typu ludzi, ponieważ wskazują na źródło ich potrzeb, które chcą zrealizować i które realizują przy pomocy niedozwolonych metod – mówi Bogdan Lach, psycholog śledczy, biegły sądowy z zakresu psychologii.

Mateusz H. został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Blok, który uległ zawaleniu w wyniku eksplozji aktualnie jest odbudowywany. Straty, które powstały w wyniku wybuchu oszacowano na ponad 1,2 mln zł.

(Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close