Koalicja anty-smogowa. Radzionków i Bytom razem walczą z niską emisją
Bytom i Radzionków ruszają do walki z niską emisją. Oba miasta wykorzystać chcą do tego m.in. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. To przyłącza do sieci kolejne wspólnoty i nieruchomości – w latach 2019/2020 ciepło doprowadzone ma zostać do 367 obiektów. Ponadto spółka uruchomiła bytomski i radzionkowski alarm smogowy.
TOP 5 Silesia Flesz: Wyśmiewamy Sosnowiec, a puma grasuje!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
-Mieszkańcy Bytomia i Radzionkowa mogą sprawdzać stan zanieczyszczeń powietrza, mogą śledzić na bieżąco czy mogą bezpiecznie wyjść pobiegać, wyjść na spacer, jaki stan środowiska jest w danej chwili. Również można śledzić ten stan poprzez konta w mediach społecznościowych – na facebooku i instagramie – wyjaśnia Dariusz Wysypoł, kierownik działu marketingu i analiz PEC w Bytomiu.
Dodatkowo miasta zapowiadają kontrolę palenisk przez straż miejską oraz więcej działań edukacyjnych. Wyciągają także pomocną dłoń do mieszkańców – oferując dotacje na wymianę źródeł ciepła.
-Wielokrotnie podczas spotkań z mieszkańcami z administratorami, ze spółdzielcami jest bariera finansowa związana z instalacją wewnętrzną w budynku, którą już PEC nie finansuje czy działania PEC-u nie obejmują, więc w programie który wprowadzamy, który działa już dzisiaj jest sposób na sfinansowanie tego typu inwestycji wymiany czy też zbudowania instalacji wewnętrznej w budynkach – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Na dofinansowanie mogą liczyć także ci, którzy chcą kupić kocioł na biomasę, piec zasilany prądem elektrycznym czy kolektor słoneczny. Dofinansowania na miarę swoich możliwości oferuje także Radzionków – chociaż burmistrz miasta zwraca uwagę, że to wciąż jest kropla w morzu potrzeb.
–W Polsce opakowania wielotworzywowe – tak bym powiedział, są dopuszczone do handlu. To wszystko rodzi problemy na poziomie niskiej świadomości niektórych mieszkańców, którzy palą tymi śmieciami w piecach. Inna sprawa to jest jakość węgla, która jest dopuszczona, inna sprawa to jest czynnik ekonomiczny, który powinien promować te ekologiczne paliwa, zwłaszcza gaz. Także na poziomie gminy możemy wiele problemów poprawić, natomiast nie rozwiążemy strategicznie tego – podkreśla Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa.
W latach 2019-2021 Radzionków chce wydać na walkę z niską emisją 670 tys. zł, a Bytom 1,3 mln zł.
autor: Sandra Hajduk
Trzech 19-latków zginęło w Zawierciu. Będzie śledztwo w sprawie tragicznego wypadku [WIDEO]
Spalarnia odpadów powstanie jednak w Rudzie Śląskiej? Inwestor złożył nowy wniosek