KrajRegion

Kolej Plus w Chorzowie. Będzie nowe połączenie z Katowicami i Gliwicami?

Alternatywne połączenie aglomeracyjne Gliwic z Katowicami przez Chorzów Hajduki – to jeden z projektów złożonych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię do rządowego programu „Kolej Plus”.

 

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zgłosiła do rządowego programu „Kolej Plus” 15 projektów. Ich łączny koszt to ok. 1,7 mld zł, a szacowany koszt własny Metropolii to ponad 200 mln zł.

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

 

Będzie nowe połączenie kolejowe biegnące przez Chorzów Batory?

– Lista propozycji to efekt intensywnej współpracy Metropolii oraz gmin członkowskich, by składane wnioski wpisywały się w koncepcję Kolei Metropolitalnej. Otrzymanie dofinansowania na realizację tych inwestycji przyspieszy proces jej budowy i usprawni funkcjonowanie transportu szynowego na terenie GZM – informuje Metropolia.

Wśród zgłoszonych projektów jest sześć koncepcji liniowych, które mają usprawnić połączenia na trasie kilku gmin z miastem wojewódzkim, czyli Katowicami. Wśród nich jest projekt o nazwie „Przygotowanie alternatywnego połączenia aglomeracyjnego Gliwice – Ruda Kochłowice – Katowice liniami kolejowymi nr 141 na odcinku Gliwice – Ruda Kochłowice, 165 na odcinku Ruda Kochłowice – Hajduki i 651 Hajduki – Gottwald”. Kolejowy przystanek w Chorzowie Batorym miałby się znajdować w okolicy Niedźwiedzińca i centrum logistycznego.

Wnioski złożone do programu „Kolej Plus” zostaną teraz ocenione przez PKP PLK, natomiast w grudniu ogłoszona zostanie lista projektów, które zakwalifikowały się do drugiego etapu. Później wnioskodawcy będą mieli 12 miesięcy na przygotowanie niezbędnych dokumentów. Następnie projekty będą podane kolejnej ocenie, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów i kwalifikacja ich do programu „Kolej Plus”. Natomiast realizacja wybranych inwestycji ma potrwać do 2028 roku.

Kolej Plus w Chorzowie. Będzie nowe połączenie z Katowicami i Gliwicami?

 

źr.: mojchorzow.pl

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Aktualna lista powiatów z dodatkowymi obostrzeniami. Jeden powiat z woj. śląskiego w strefie żółtej

Nawet 500 złotych mandatu za wypad na grzyby? Straż leśna przypomina zasady grzybobrania

Smród nie do wytrzymania i biegające szczury. Mieszkańcy Chorzowa mają dość! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close