Region

Komary i kleszcze atakują! Miasta zaczynają z nimi walczyć [WIDEO]

Dają się w tym roku nieźle we znaki. Kolejne miasta wytaczają wojnę komarom i kleszczom. W nocy z piątku na sobotę rozpoczną się opryski w Dąbrowie Górniczej.

 

 

TOP 5 SILESIA FLESZ podpowiada, co zrobić żeby się nie roztopić w upał 😉

Opryski przeciw komarom prowadzone są od kilku lat w Dąbrowie Górniczej i podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku miasto zdecydowało się opryskać prawie 200 hektarów terenów. W tym będą parki miejskie, okolice lasów ale także miejsca przy drogach (…) opryski są całkowicie bezpieczne. Odpowiednie środki, które będą używane. To są środki ze wszystkimi możliwymi atestami i zgodami. Są bezpieczne zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt, roślin i owadów – mówi Marcin Kazek-Wielgus, UM w Dąbrowie Górniczej.

Jedne miasta z problemem walczą – inne nie. W Sosnowcu oprysków nie będzie. I chociaż problem jest – to jak przyznają w Urzędzie Miejskim – nie ma sensu z nim walczyć.

Nie pryskamy na kleszcze, nie pryskamy również na komary. Generalnie to są bardzo podobne środki, które działają nie tylko na kleszcze i owady, ale również na te dobre owady – przede wszystkim pszczoły, a wszyscy wiemy że mamy na świecie coraz większy problem z coraz mniejszą populacją pszczół a bez pszczół najprawdopodobniej nie da się żyć, dlatego nie pryskamy. Nie pryskamy również dlatego, że komary są wszędzie, nie tylko w okolicy parku czy akwenów wodnych – wszędzie na balkonach, w blokowiskach w związku z tym musielibyśmy opryskami objąć całe miasto a to nie jest dobry pomysł z punktu widzenia ekologicznego – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM w Sosnowcu.

Chociaż i takie – ekologiczne formy walki z krwiopijcami istnieją. W Jaworznie postawiono na naturę – a dokładniej na jeżyki i nietoperze, które żywią się komarami.

Od 2008 roku realizujemy program ochrony jerzyka, w którym pomagamy tym ptakom głównie gnieżdżącym się na budynkach wielorodzinnych, wysokich blokach. Walczymy o to żeby spółdzielnie nie zamykały miejsc gdzie mogłoby się rozmnażać, także staramy się aby powstawały nowe budki lęgowe. Podobnie jest z nietoperzami, które są też elementem programu ochrony jeżyka – mówi Marcin Tosza, Urząd Miejski w Jaworznie.

Ponoć nic w przyrodzie nie ginie. Chociaż w tym przypadku każda śmierć komara przyczyni się do zmniejszenia rozlewu krwi.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close