Koronawirus: Będzie pomoc dla przedsiębiorców w miastach woj.śląskiego [WIDEO]
Ulice miast pustoszeją, a kolejne sklepy i punkty usługowe są zamykane. To efekt pandemii koronawirusa. Lokalnym przedsiębiorcom pomagać chcą władze miast. W Zabrzu zdecydowano się na odstąpienie od pobierania czynszu za gminne lokale użytkowe.
TOP 5 Silesia Flesz: Nie leczcie koronawirusa papierem toaletowym!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
– Mając na względzie jak ważna jest działalność gospodarcza tych małych i średnichprzedsiębiorców staramy się wychodzić z pierwszymi krokami, które mają ułatwić przetrwanie tego trudnego czasu. Myślę, że tu dziś ta wzajemna solidarność , życzliwość, pomoc w działaniu jest bardzo istotna, stąd właśnie ten krok – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
Z ulgi mogą skorzystać najmujący lokal usługowy, handlowy lub gastronomiczny po udokumentowaniu wstrzymania bądź znaczącego ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej w wynajmowanymlokalu. Krok dalej poszły władze Rudzie Śląskiej. Tam wprowadzony zostaje cały pakiet ulg i zwolnień, z którego będą mogły skorzystać firmy najbardziej dotknięte kryzysem spowodowanym przez pandemię koronawirusa.
– Będziemy starali się pomóc przedsiębiorcom. Pierwsza rzecz jaką muszą zrobić to wystąpić do nas z wnioskiem o np. rozłożenie podatku od nieruchomości na raty lub odroczenie terminu zapłaty tego podatku. Ci przedsiębiorcy, którzy wynajmują lokale w zasobach miejskich mogą liczyć na zwolnienie z opłaty czynszowej, ale też muszą do nas w tej sprawie wystąpić i udowodnić, że na okres pandemii koronawirusa nie czerpali zysku, nie prowadzili działalności gospodarczej – mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.
Ponadto miasto oferuje umorzenie zaległości podatkowych oraz wstrzymuje do końca maja upomnienia i wezwania do zapłaty oraz egzekucja zaległości za marzec i kwiecień. Miasto zastrzega jednak, że wszystkie przypadki rozpatrywane będą indywidualnie. W Świętochłowicach na ulgi mogą liczyć nie tylko ci którzy zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego.
– Przyglądamy się sytuacji i będziemy na bieżąco podejmować pozostałe decyzje, bo tak jak mówię całkowicie zwolnieni są z opłaty ci, którzy zawiesili swoją działalność. Restauratorzy, którzy świadczą usługi cateringowe na wynos mogą połowę tego czynszu zapłacić, a ci którzy prowadzą działalność na razie pozostaje bez zmian – mówi Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.
Specjalny pakiet dla przedsiębiorców przygotował także Chorzów. Tu przedsiębiorcy reprezentujący branże, w których prowadzenie działalności zostało prawnie ograniczone na skutek ogłoszenia stanu epidemicznego mogą liczyć na zwolnienie z czynszu na czas stanu epidemicznego, a potem 3 miesiące ze stawkami obniżonymi o połowę. Przedstawiciele innych branż, nie objętych ograniczeniami, mogą ubiegać się o czasowe obniżenie stawek czynszu o połowę. Każdy wniosek ma być rozpatrywany indywidualnie. Wprowadzenie ulg dla przedsiębiorców zapowiada także Sosnowiec.
Szczegóły nie są jednak jeszcze znane.
Autor: Sandra Hajduk
Spirala strachu się nakręca! Fałszywi ratownicy okradający mieszkania to FAKE NEWS!
Epidemia koronawirusa: Nowe przypadki koronawirusa na Śląsku to Chorzów, Bytom i Ruda Śląska
Walka z koronawirusem to kolejne zadanie dla samorządów? Odpowiedź w LOŻY PREZYDENTÓW