Kosmiczny eksperyment! Studentów zamknęli w hangarze. Udają, że są w kosmicznej izolacji [WIDEO]
Studenci w kosmosie. Rozpoczęła się misja, której celem jest zbadanie wpływu izolacji związanej z koronawirusem na psychikę człowieka. Wszystko w specjalnej przestrzeni na lotnisku w Pile. W eksperymencie bierze też udział Politechnika Śląska.
Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!
– Znajdują się tu hangary po myśliwcach. W jednym z tych hangarów stworzyliśmy placówkę Lunares Habitat analogowy, czyli miejsce do symulowania załogowych misji kosmicznych. W samym hangarze, w tej ogromnej betonowej strukturze, znajduje się nasza przestrzeń do spacerów kosmicznych – mówi Leszek Orzechowski, dyrektor LunAres.
Tam znajduje się 400 ton bazaltów i piasków, które mają pozwalać na doświadczenie przestrzeni kosmicznej. Przez najbliższe dwa tygodnie misja będzie prowadzona na księżycu. Zespół, do którego należą m.in. przedstawiciele Politechniki Śląskiej będzie mieszkał w jedynym takim ośrodku w Europie. Wszystko po to, żeby dowiedzieć się więcej o tym, jak nasz organizm reaguje na takie warunki.
-Następuje ubytek tkanki mięśniowej i tkanki kostnej, czyli ten nasz narząd ruchu zaczyna inaczej funkcjonować. W przypadku tej misji, o której dzisiaj opowiadamy, zakładamy, że tym czynnikiem wpływającym na narząd ruchu będzie zmniejszona aktywność wynikająca z przebywania na ograniczonej przestrzeni – mówi dr hab. inż. Robert Michnik, Politechnika Śląska.
Tę przestrzeń zbada jedna z uczestniczek symulacji. Studentka ma sprawdzić, co jeszcze można polepszyć, żeby załoga czuła się bardziej komfortowo.
-Jestem tutaj po to, żeby sfinalizować pracę magisterską. Prowadzę tutaj badania jakościowe obiektu, jak on funkcjonuje oraz badania obserwacyjne jak zachowują się uczestnicy w tak małej przestrzeni Jak oni funkcjonują i jakie mogą napotkać przeszkody także podczas izolacji – mówi inż. Wiktoria Dziaduła, studentka.
To właśnie wpływ zamknięcia na uczestników ma być jednym z wniosków po misji, którą patronatem objęła uczelnia.
-Żyjemy w izolacji i widzimy na własnej skórze, jak brak kontaktów społecznych i życie w ograniczonej przestrzeni wpływa na naszą psychikę i funkcjonowanie. Tu warunki są szczególne, unikatowe. To jest 5 osób zgromadzonych na bardzo małej przestrzeni – mówi prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.
Uczestnicy misji będą w ten sposób mieszkali przez 2 tygodnie. Po niej zostaną poddani rezonansowi elektromagnetycznemu. Ma to dać odpowiedź na pytanie, czy taki eksperyment wywołał u nich zmiany w mózgu.
autor: Łukasz Kądziołka
Ruszyła rejestracja na szczepienia dla wszystkich dorosłych. Jak się wpisać na listę? [WIDEO]
2-letni Olek dzielnie walczy o życie. Jego serduszko jest bardzo chore! [APEL O POMOC]
Katowice: Dzięki dotacji rodzice za prywatne przedszkole zapłacą mniej niż za publiczne