KrajRegionWiadomość dnia

L4 na papierze przechodzi do lamusa! Od lipca tylko zwolnienia elektroniczne

Tradycyjne zwolnienia lekarskie, wystawiane na papierowym formularzu powoli przechodzą do historii. Od 1 lipca zastąpią je e-ZLA, czyli zwolnienia w formie elektronicznej.

Papierowe zwolnienia możemy otrzymać jeszcze do końca czerwca. Później lekarze są zobowiązani wystawiać tylko zwolnienia elektroniczne. Ich zaletą jest to, że system  automatycznie przekazuje je do ZUS. Pracownicy ZUS z kolei udostępniają e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS, najpóźniej następnego dnia.

Pacjent, któremu lekarz wystawi elektroniczne zwolnienie nie jest więc związany terminem 7 dni na dostarczenie go do pracodawcy. Nie dotyczą go w związku z tym ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie to udogodnienie dla chorych pracowników, którzy nie będą musieli już martwić się dostarczeniem druku do zakładu pracy w ciągu 7 dni czy zapamiętywaniem NIP-u pracodawcy.

Konieczne jest natomiast przesłanie wniosku, m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, występujących o zasiłek po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia), czy pracowników, którym ZUS, a nie pracodawca wypłaca świadczenia chorobowe.

Mniej pracy będą mieli też lekarze, bo procedura wypełniania e-dokumentów jest uproszczona nie trzeba wypisywać wszystkich danych ręcznie. Zwolnienia na papierowym formularzu ZUS ZLA mogą być wystawiane jeszcze do końca czerwca 2018 roku.

Więcej informacji na temat elektronicznych zwolnień można uzyskać na Salach Obsługi Klientów zabrzańskiego Oddziału ZUS i Biura Terenowego ZUS w Gliwicach. Doradca ds. e-ZLA opowie zainteresowanym o korzyściach wynikających z uruchomienia elektronicznych zwolnień lekarskich,  wyjaśni wszystkie wątpliwości i założy wymagany profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close