RegionWiadomość dnia

Lot balonem w 100-lecie Powstań Śląskich. W weekend „In the Silesian Sky”

Już w najbliższy weekend 3-4 lipca 2021 Pola Marsowe w Parku Śląskim staną się areną zawodów balonów na ogrzane powietrze.

 

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO od lipca w TVS!

Przez weekend, 19 profesjonalnych załóg baloniarskich rywalizować będzie o puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Na czym polega ta rywalizacja? Otóż w tej dyscyplinie szybkość jest ważna, jednak to precyzja jest najistotniejszym czynnikiem. Zawodnicy muszą przebyć wyznaczony dystans nie tylko jak najszybciej, ale też wykazać się nie lada zwinnością, zrzucając na końcu trasy marker w postaci ciężarka ze wstążką najbliżej znaku wyznaczonego na ziemi.

Konkurencji jest jednak więcej i mają dość osobliwe nazwy, takie jak np. „hare and hound” (pogoń za lisem). Polega ona na tym, że jeden z balonów startuje ze wspólnego miejsca 10-15 min przed resztą i jego celem jest zgubić innych pilotów, aby jak najmniejsza liczba balonów doleciała do punktu jego lądowania.

Jako, że najbardziej pożądanym czynnikiem podczas lotów jest słaby wiatr (2-3 m/sek), najlepszą porą do ich odbywania jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Z tego powodu pierwszy lot konkursowy zaplanowany jest na godzinę 18:30 w sobotę, 3 lipca, a drugi o godz. 05:30 w niedzielę 4 lipca. Dokładna trasa przelotu oraz konkurencje zostaną ogłoszone przez dyrektora sportowego zawodów 30 min przed wylotem w zależności od warunków meteorologicznych oraz sytuacji synoptycznej. To niespotykane dotąd w regionie wydarzenie będzie można podziwiać zarówno na żywo w Parku Śląskim (Pola Marsowe), jak również podczas transmisji LIVE w Internecie.

Program:

I Śląskie Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego

3 lipca 2021

18:00 – otwarcie zawodów i prezentacja załóg
18:30 – pierwszy lot konkursowy
21:30 – gala balonowa /uroczyste otwarcie zawodów z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego/

4 lipca 2021

05:30 – drugi lot konkursowy* /transmisja internetowa/
18:00 – zakończenie zawodów i wręczenie nagród
18:30 – pokazowy przelot wszystkich balonów

Źródło i foto: Śląskie.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Czwarta fala pandemii znowu zamknie nas w domach? Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos

Kąpielisko Paprocany w Tychach zamknięte do odwołania. Powód? Sinice

Bez finiszu pod Spodkiem. Na Tour de Pologne 2021 w Katowicach tylko jazda indywidualna na czas

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close