KrajRegion

Lotnisko w Katowicach-Pyrzowicach nosi imię Wojciecha Korfantego [WIDEO]

W uroczystościach odsłonięcia tablicy poświęconej Korfantemu i setnej rocznicy Powstań Śląskich wziął udział prawnuk bohatera – Michael Korfanty oraz prezydent Andrzej Duda.

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO od lipca w TVS!

 – Jestem wdzięczny i zaszczycony, że mogę tutaj z państwem dzisiaj być, myśląc o tym, że wnuki i prawnuki Wojciecha Korfantego wybrały lotnictwo jako swój zawód i pasję, a lotnisko nosi jego imię. Prawdopodobnie powiedziałby dzisiaj „jest super” – mówi Michael Korfanty, prawnuk Wojciecha Korfantego.

Na lotnisku ma znaleźć się także czasomierz Korfantego, który w 50. rocznicę śmierci przekazały stronie kościelnej jego dwie córki. Dzisiaj w ręce marszałka województwa śląskiego przekazał go abp Wiktor Skworc. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na Pyrzowickim lotnisku jest jednym z elementów obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.

– Wojciech Korfanty wiele za tę Polskę wycierpiał. I z całą pewnością jest w absolutnym panteonie naszych bohaterów narodowych. Ale przede wszystkim jest w panteonie bohaterów Śląska. Człowiek, który widział Śląsk sposób niezwykle dla tego Śląska dobry. Bo widział go jako miejsce rzeczywiście ciężkiej pracy, tu się przecież urodził, tu się przecież wychował – mówi Andrzej Duda, prezydent RP.

Lotnisko w Katowicach-Pyrzowicach nosi imię Wojciecha Korfantego [WIDEO]
– Wojciech Korfanty wielka osobowość. Polak, Ślązak, Europejczyk. Idealny patron na lotnisko. Jestem przekonany, że ta historia, stulecie Powstań Śląskich wybrzmi na cały świat. W różnych okresach czasowych będziemy o tym opowiadać, nie mamy się czego wstydzić – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Kolejnym punktem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Śląsku był Koszęcin. Tam prezydent najpierw posadził Dąb Powstań Śląskich, a następnie wziął udział w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Tuż przed koncertem marszałek województwa wręczył mu pamiątkową Gwiazdę Górnośląską – rekonstrukcję odznaczenia wojskowego, które było przyznawane Powstańcom Śląskim.

 – Bardzo to jest dla mnie wzruszający moment, przyjęcie tego wyjątkowego symbolu, jakim jest tamto odznaczenie, jego kopia, Gwiazdy Górnośląskiej, która była dawana rzeczywiście bohaterom, którzy dla polskości, śląska przelewali krew, walczyli o nią, ginęli i nie cofali się przed poświęceniem najważniejszego. Dzisiaj oddajemy im hołd, wspominamy ich – mówi Andrzej Duda, prezydent RP.

Pierwsze Powstanie Śląskie rozpoczęło się w 1919 roku. Trzecie – ostatnie – zakończyło się 5 lipca 1921 r.

Autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

To już koniec naszej przygody na Euro 2020. Polska przegrywa ze Szwecją i wraca do domu

Bomba ekologiczna na kołach rozbrojona. Sosnowiec usuwa chemikalia z porzuconej naczepy

Przewodniczący Episkopatu apeluje o głosowanie przeciwko rezolucji popierającej aborcję

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close