KrajRegion

Elektrośmieci zalegają na osiedlach. Taki problem maja m.in. Katowice i Bytom [WIDEO]

Zdarza się, że elektrośmieci takie jak stare telewizory, pralki czy lodówki zagracają nasze osiedla, mimo że nie powinny być przez mieszkańców traktowane jako odpady wielkogabarytowe. Później tego typu odpady często padają łupem złomiarzy i to nie w całości, a właśnie w częściach.

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO od lipca w TVS!

 – W takich sytuacjach mamy do czynienia nie tylko z utratą wartości takiego odpadu, ale również z niebezpieczeństwem zakażenia środowiska. – mówi Krzysztof Król, MPGK Katowice.

W Katowicach kres takim zagrożeniom ma położyć nowa usługa oferowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które lada moment zajmie się wywozem elektrośmieci od mieszkańców, którzy aktualnie takie odpady powinni wywozić samodzielnie do jednego z czterech zlokalizowanych w mieście PSZOK-ów.

– Taki sprzęt zostanie w ramach opłaty śmieciowej odebrany od mieszkańców, czyli nie ma tutaj żadnych dodatkowych opłat. – mówi Michał Łyczak, UM w Katowicach.

Co ciekawe również bez użycia siły własnych mięśni, bo MPGK ma odbierać elektrośmieci bezpośrednio z lokali mieszkańców, którzy jedyne co będą musieli zrobić to zadzwonić pod specjalny numer lub wypełnić formularz tym samym zgłaszając chęć pozbycia się elektroodpadu.

To nie koniec udogodnień dla mieszkańców naszego regionu w temacie wywozu odpadów. W Bytomiu została uruchomiona specjalna aplikacja o nazwie „EcoHarmonogram”, dzięki której mieszkańcy będą powiadamiani np. o terminie odbioru odpadów wielkogabarytowych.

– To aplikacja, która ułatwi życie zwłaszcza użytkownikom smartfonów, ale wciąż te wszystkie harmonogramy będą dostępne na stronie internetowej będzie również można z nich korzystać. – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, UM w Bytomiu.

A mieszkańcom domów jednorodzinnych tego typu informacje będą w dalszym ciągu dostarczane do skrzynek pocztowych. Nowa usługa MPGK w Katowicach będzie dostępna dla mieszkańców od 1 lipca.

Autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

To już koniec naszej przygody na Euro 2020. Polska przegrywa ze Szwecją i wraca do domu

Bomba ekologiczna na kołach rozbrojona. Sosnowiec usuwa chemikalia z porzuconej naczepy

Przewodniczący Episkopatu apeluje o głosowanie przeciwko rezolucji popierającej aborcję

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close