KrajRegionWiadomość dnia

Luzowanie obostrzeń: Czy restauracje wytrzymają mimo odmrażania gospodarki? Miasta próbują pomóc

Biznes gastronomiczny próbuje powstać z kolan po poluzowaniu obostrzeń związanych z koronawirusem. Choć łatwo o to nie będzie, bo reżim sanitarny nadal obowiązuje, a wiele pubów, czy restauracji musi się liczyć z tym, że nie będzie mogło przyjąć tylu klientów, ilu przyjmowało przed epidemią.

 

 

Zobacz także: Lokale gastronomiczne na Śląsku mają problem z frekwencją

– Jest to praktycznie połowa miejsc mniej w środku. Na pewno mogliśmy przyjąć około 50 gości, w tym momencie jest to 22 osoby. Na zewnątrz zastosowaliśmy też obostrzenia i odległości między stolikami, więc miejsc na ogródku mamy około 30, rok wcześniej mieliśmy około 50 miejsc – mówi Klaudia Kubińska, restauracja La Fontana.

W Tychach restauratorom starają się pomóc urzędnicy. Najpierw wprowadzili ulgi, teraz – proponują powiększanie wynajmowanych ogródków letnich. Stawka ma być naliczana jak poprzednio – od metra – ale przedsiębiorcy mogą korzystać ze stu lub 50-cio procentowych zniżek – w zależności od tego, czy funkcjonowali przed poluzowaniem obostrzeń.

– Na pewno pomoże nam to zapewnić większą przepustowość przyjmowania osób, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy tych ludzi będzie bardzo dużo. I lepiej też zrobić to na dworze, na otwartej przestrzeni, niż wewnątrz lokalu, myślę, że ludzie będą się lepiej czulimówi Kamil Kieresz, restauracja La Fontana

W Tychach restauratorom starają się pomóc urzędnicy. Najpierw wprowadzili ulgi, teraz – proponują powiększanie wynajmowanych ogródków letnich
W Tychach restauratorom starają się pomóc urzędnicy. Najpierw wprowadzili ulgi, teraz – proponują powiększanie wynajmowanych ogródków letnich

Z takiej propozycji mogą skorzystać ci, którzy wynajmują lokal od miasta lub jednej z miejskich instytucji.

– Szacujemy, że dotyczy to ok. 30 restauratorów w mieście. Każdy z nich będzie musiał złożyć wniosek, ponieważ każdy z nich będzie rozpatrywany indywidualnie. Dotyczy to przede wszystkim tego, że każda powierzchnia i możliwość rozbudowy tego ogródka jest inna. Inna jest charakterystyka danego terenu – mówi Ewa Grudniok, Urząd Miasta Tychy.

Nadal nie wiemy natomiast, kiedy rząd wprowadzi czwarty etap luzowania obostrzeń, a tym samym otworzy np. siłownie czy kina. Wczoraj do Katowic przyjechał prezydent Andrzej Duda, który zapewniał, że sytuacja epidemiczna na Śląsku jest pod kontrolą.

– Absolutnie w żadnym momencie nie brakowało ani miejsc w szpitalach, ani nikomu nie brakowało pomocy, ani nie było zagrożenia, że komukolwiek zabraknie dostępu do respiratora. Służby medyczne działały wzorowo, wszyscy, którzy potrzebowali zabezpieczenia byli zabezpieczeni – mówi Andrzej Duda, prezydent RP.

I choć biznes wraca do życia, to alarmujące zaczynają być wskaźniki bezrobocia. Dzisiaj GUS potwierdził, że tylko w kwietniu liczba bezrobotnych w kraju wyniosła ponad 960 tysięcy. Ta liczba może jednak wzrosnąć, bo niektórzy zwolnieni są jeszcze w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Puste klasy, mało dzieci. Niewielkie zainteresowanie otwartymi szkołami [WIDEO]

Kultowy polski głos Google Maps żegna się na YouTube. Zastąpi go automat [WIDEO]

Epidemia koronawirusa: Jak będą wyglądały wakacje? To może być inne all inclusive, jakie znamy

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close