KrajRegion

Mandat za spacer z psem bez smyczy. W życie wchodzą nowe przepisy

Nawet 500 zł mandatu będzie mógł dostać od najbliższej soboty właściciel groźnego psa, który wyprowadzi go na spacer bez smyczy. Wchodzące w życie nowe przepisy podnoszą stawki mandatowe. Te najwyższe będą dotyczyć przypadków, kiedy zwierzę jest szczególnie niebezpieczne.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Trzeba pamiętać o tym, że każdy pies może zaatakować. Myślę, że przypisywanie tylko rasom uznanej za groźne, agresywne, takiej demonizacji, nie jest ok. Dlatego że tak samo może podbiec i zaatakować golden, border, czy jakiś mały pies. To już jest tylko potem kwestia tego, w jaki sposób my jesteśmy w stanie nad tym psem zapanować. Myślę, że powinniśmy się skupić globalnie na problemie, a nie wybranych rasach – mówi Katarzyna Dudek, Passionblog for dogs, instruktor szkolenia psów.

Nowe przepisy zakładają też mandaty w wysokości od 50 do 250 zł za tzw. „niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia”. Przepisy są tu nieostre. Zwykle środki to np. smycz, ale może też wystarczyć dobre wyszkolenie psa. Z kolei środki nakazane dotyczą trzymania psa na smyczy i ubrania mu kagańca np. w pojazdach komunikacji publicznej.

Przypadki pogryzień ludzi przez psy zdarzają się dosyć często. Dla przykładu tylko w odstępie trzech miesięcy w Jaworznie w 2019 roku agresywne psy pogryzły 8 i 11-letnie dziecko.

– Należy pamiętać o tym, że poza tymi ranami zewnętrznymi, które na ogół towarzyszą pogryzieniu, jest też trauma. Czyli to, co osoba dorosła, czy dziecko pogryzione przez psa przeżywa. We wszystkich tych sytuacjach właściciele tych psów zostali ustaleni i ukarani. Były to mandaty, ale sprawy były też kierowane do sądu – mówi asp. szt. Michał Nowak, KMP w Jaworznie.

Mandaty będzie też można dostać, jak do tej pory, za niesprzątanie po swoim psie. Wynoszą 250 zł. Z tą plagą próbują walczyć strażnicy miejscy. Ale to nie takie proste.

– Wiadomo – jak tylko straż miejska się pojawi, to no wszyscy nagle jakoś znajdują woreczki na psie odchody, a nawet biorą to do chusteczek, czy nawet były przypadki, gdy kartą bankomatową sprzątał odchody i wynosił do odpowiedniego kubła na śmieci – mówi Jacek Pytel, Straż Miejska w Katowicach.

Nowe przepisy wejdą w życie 10 kwietnia.

Autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Legenda polskiej sceny nie żyje. Krzysztof Krawczyk zmarł w wieku 74 lat

Jesteś po 40 ale nie deklarowałeś chęci szczepienia przeciwko Covid-19? Na rejestracje musisz jeszcze poczekać

Początek tygodnia z deszczem i śniegiem. Ocieplenie nadejdzie do Polski w weekend [POGODA]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close