KrajRegionWiadomość dnia

Masowe testy na koronawirusa na Śląsku! Kto i kiedy będzie badany?

Mieszkańcy trzech województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego mają zostać poddani antygenowym testom przesiewowym na obecność koronawirusa. Taką informację przekazał w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Problem w tym, że nie wiadomo na razie kto dokładnie, kiedy i na jakich zasadach miałby zostać przebadany.

 

 

Ruszą masowe zwolnienia na Śląsku? To dopiero początek! TOP 5 Silesia Flesz

-Obecnie przy ministrze zdrowia pracuje zespół ekspertów przygotowujących metodologię przeprowadzania badań przesiewowych oraz tworzący model logistyczny badań. W najbliższych dniach ministerstwo poda, w jaki sposób zostaną przeprowadzone badania – czytamy w informacji uzyskanej z Ministerstwa Zdrowia.

Województwo śląskie ma już doświadczenie związane z badaniami przesiewowymi, bo w pierwszej fali epidemii na masową skalę testowani byli górnicy i ich rodziny. W założeniu teraz model ma być podobny.

– Tak, aby w tych najbardziej zagrożonych obszarach miejscach bądź branżach można było zweryfikować rozprzestrzenianie się wirusa, w jakiej skali i tak żeby wyizolować te osoby, które rzeczywiście będą dotknięte zakażeniem – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

-Śląsk jest taki powiedziałbym bardzo rodzinny, były spotkania rodzinne, gdzie po kilkanaście osób się spotykało i potem się nagle okazało, że część jest zakażonych. Wyłapanie takiego potencjalnego jednego czy drugiego zakażonego jak najbardziej jest zasadnemówi prof. Włodzimierz Mazur, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych.

Bo przerywa tworzący się w nieskończoność łańcuch zakażeń. Więcej informacji o badaniach przesiewowych Ministerstwo Zdrowia ma podać za kilka dni.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ferie zimowe skumulowane, wyciągi narciarskie zamknięte! Dla wielu to może być koniec!

Właściciele wyciągów i hoteli w Beskidach zdruzgotani decyzją rządu ws. ferii i zamknięcia wyciągów

Rząd odmraża gospodarkę. Otwarcie całego sektora handlowego od 28 listopada

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close