RegionWiadomość dnia

Mieszkańcy Częstochowy nie chcą zakładu produkującego paliwo alternatywne [WIDEO]

W Częstochowie mieszkańcy protestują przeciwko budowie zakładu, który miałby produkować paliwo alternatywne. O planach jego powstania dowiedzieli się kilka dni temu. Inwestycja miałaby powstać u styku dwóch dzielnic Stradomii i Błesznej.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Górnicy szykują najazd na Warszawę!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Mam nadzieję, ze faktycznie uda się doprowadzić do tego, ze inwestor zmieni swoje plany inwestycyjne. Lokalizacja jest totalnie nietrafiona – zresztą to widać. Praktycznie 300 metrów ode mnie znajduje się to miejsce, gdzie miałoby to powstać. A tutaj są nowe domy, jest osiedle. Nie buduje się takich inwestycji blisko domów – mówi Hubert Pietrzak, Częstochowski Alarm Smogowy.

Inwestycja może mocno zmienić życie mieszkańców. Z instalacji o mocy wytwórczej stu tys. ton rocznie miałoby pochodzić paliwo alternatywne.

W Częstochowie mieszkańcy protestują przeciwko budowie zakładu, który miałby produkować paliwo alternatywne
W Częstochowie mieszkańcy protestują przeciwko budowie zakładu, który miałby produkować paliwo alternatywne

-Tutaj będzie następowała segregacja, mielenie, strzępkowanie i ta wysokoenergetyczna frakcja będzie wywożona i to jest jedna rzecz. W raporcie oddziaływania na środowisko doczytałem, ze będą tam przerabiane odpady przemysłowe z województwa śląskiego i województw ościennych mówi Piotr Wrona, radny RM w Częstochowie.

Mieszkańcy w kilka dni zebrali tysiące podpisów przeciwko inwestycji. Tymczasem inwestor firma Forum uspokaja, że na razie żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Uważamy, ze odpady – zamiast trafiać na wysypiska – mogą zostać wykorzystane do produkcji wartościowego paliwa. Prowadzimy wstępne działania przygotowawcze w ramach projektu instalacji do produkcji paliwa alternatywnego RDF przy ul. Dojazdowej na potrzeby naszej elektrociepłowni w Zabrzu. Jest to bardzo wstępny etap przygotowań i nie podjęliśmy na tym etapie żadnej decyzji ws. budowy.

Prezydent Częstochowy weźmie teraz pod uwagę rację trzech stron: wnioskodawcy, organów opiniujących i zdanie mieszkańców.

-Nie wiemy jaki jest wniosek i nie znamy zagrożeń środowiskowych. Rzeczywiście dla każdego obywatela przetwarzanie odpadów jest negatywne, związane z uciążliwościami – natomiast muszę mieć udokumentowane w raporcie te zagrożenia, żeby to zderzyć z racjami, argumentamimówi Andrzej Szczerba, naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa UM w Częstochowie.

Mieszkańcy Częstochowy urządzili już dwie pikiety, chcą również spotkać się z prezydentem miasta. I zapowiadają, że nie ustąpią.

 

autor: Monika Herman

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Czeka nas zakaz palenia węglem w województwie śląskim? Walka ze smogiem wkracza w kolejny etap!

Śląskie: Ile dowodów rejestracyjnych zabranych? Policja podsumowuje akcję SMOG

Zabrze: Złapani na gorącym uczynku! Policja uniemożliwiła powstanie dzikiego wysypiska! [ZDJĘCIA]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close