Region

Mieszkańcy Rybnika zapłacą więcej za śmieci

Od 1 stycznia mieszkańcy Rybnika będą płacić więcej za śmieci. Stawki wzrosną odpowiednio o 2 i 6 zł. Decyzję w tej sprawie podjęli rybniccy radni podczas ostatniej sesji rady miasta.

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Od nowego roku miesięczne stawki, na jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość, wyniosą 24 zł (obecnie 22 zł) jeśli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz 72 zł (obecnie 66 zł) jeśli mieszkańcy, mimo obowiązku, nie prowadzą selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, obejmujące przede wszystkim: odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów, tworzenie i utrzymanie PSZOK, obsługę administracyjną systemu oraz edukację ekologiczną.

– Nie udało się uniknąć podwyżki, ale dzięki temu, że od przyszłego roku poza systemem znajdą się odpady z nieruchomości niezamieszkałych, stawka wzrośnie o 2 zł, a nie o 8 zł. Zgodnie bowiem z naszymi wyliczeniami, gdyby w systemie pozostała konieczność odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych, a produkujących odpady, stawka wyniosłaby 30 zł miesięcznie na jednego mieszkańca – mówi Janusz Koper, zastępca prezydenta Rybnika.

We wrześniu br. ogłoszono przetarg na dwuletnią usługę obejmującą „Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z terenu Miasta Rybnika”, w którym została złożona tylko jedna oferta, przez Konsorcjum firm: EKO M. Golik, J. Konsek, A. Serwotka Sp. J. – lider, oraz SEGO Sp. z o.o. – partner.

Oferta opiewa na kwotę 85 065 120 zł, a jej wartość wynika z iloczynu ilości odpadów komunalnych mogących powstać na terenach wszystkich nieruchomości na terenie Miasta Rybnika i zryczałtowanej stawki opłaty za odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów a także wyposażenie nieruchomości zamieszkałych w pojemniki na odpady biodegradowalne.

Źródło: UM Rybnik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

45 mln szczepionek trafi do Polski. W lutym 2021 roku będziecie mogli zaszczepić się przeciwko Covid-19

Przychodnia pocovidowa powstaje w woj.śląskim! To pierwsza taka placówka w regionie

Związkowcy nie chcą niedzieli handlowej 6 grudnia. Wystosowali apel do prezydenta

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close