RegionWiadomość dnia

Mikołów kasuje budżet obywatelski, Katowice tną wydatki o 11 mln zł! Wszystko przez COVID-19

Mikołów szuka oszczędności w związku z epidemią koronawirusa. I zawiesił szóstą edycję budżetu partycypacyjnego. Co roku na ten cel Mikołów przeznacza 1 mln zł.

 

 

„Ślązaków nie obsługujemy!” Hejt osiąga apogeum! Szczegóły w TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

– Na przykład jak ostatnio głosowaliśmy, to taki ładny plac zabaw na Słowackiego, a mamy dwie małe wnuczki i się cieszymy z tego powodu. Szkoda, ale rozumiem intencje – mówi Danuta Pindel, mieszkanka Mikołowa.

 

Intencje są takie, że szósta edycja tak czy siak zostanie przeprowadzona. Urzędnicy chcieliby, aby udało się to jeszcze w tym roku. Bardziej realny jest jednak termin przyszłoroczny.

– Nie była to decyzja łatwa dla miasta, ale decyzja konieczna. Ta pandemia koronawirusa wszystkim dała się we znaki, również w Mikołowie bardzo to odczuliśmy. Porównując tylko dane z kwietnia rok do roku, musimy się liczyć z tym, że wpływy do miasta, szczególnie z tytułu PIT’u, spadną nawet o 40 proc., a to oznacza spadek dochodów miasta nawet o 15 mln zł. Natomiast plan inwestycyjny to jest jakieś 43 mln zł mówi Tomasz Rogula, Urząd Miasta Mikołów.

 

Oszczędności w budżetach obywatelskich szukają też inne miasta. Wśród nich Katowice, które postanowiły, że tegoroczna edycja wprawdzie się odbędzie, ale na tę przyszłoroczną miasto przeznaczy o ponad 11 mln zł mniej.

– Tylko za kwiecień straciliśmy blisko 50 mln zł wpływów z podatków, a dodatkowo musieliśmy pokrywać koszty walki z koronawirusem, np. zakupując wymazobusy, czy maszynę do testowania próbek pod kątem koronawirusa. To wszystko sprawiło, że jako miasto musieliśmy zacząć szukać oszczędności, żeby nie znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej – mówi Maciej Stachura, Urząd Miasta Katowice.

Urzędnicy zapewniają, że dzięki takim działaniom zaoszczędzili już kilkanaście milionów złotych. W samym Mikołowie w ciągu ostatnich pięciu edycji wyłoniono 80 zwycięskich projektów w ramach budżetu obywatelskiego. 13 z nich jest jeszcze w trakcie realizacji.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus w Urzędzie Miasta Gliwice? Pracownicy na kwarantannie, wydział komunikacji zamknięty! [KOMUNIKAT UM GLIWICE]

Kopalnie Borynia i Bolesław Śmiały. Nowe ogniska koronawirusa na Śląsku!

Wybory 2020: sprawdź najważniejsze terminy [GŁOSOWANIE KORESPONDENCYJNE]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close