KrajRegionŚwiat

Ministerstwo Zdrowia wydało KOMUNIKAT w sprawie koronawirusa w Polsce

Są wyniki badań kolejnych próbek od pacjentów, hospitalizowanych lub będących pod obserwacją lekarzy, u których podejrzewa się możliwość wystąpienia groźnego koronawirusa. O wynikach badań poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Górnicy szykują najazd na Warszawę!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje pracę służb sanitarno-epidemiologicznych oraz medycznych w związku z zabezpieczeniem Polski i obywateli naszego kraju przed koronawirusem 2019nCoV z Wuhan. Aktualnie u żadnego z przebadanych dotychczas pacjentów nie wykryto nowego wirusa.

Na początku lutego do kraju sprowadzonych zostało z chińskiego Wuhan 30 Polaków. Wszyscy przebywają na obserwacji w Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Nie mają żadnych niepokojących objawów, a ich stan zdrowia jest dobry. Już trzykrotnie zostały od nich pobrane próbki do badania w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny pod kątem obecności koronawirusa z Wuhan.

 

Koronawirus w Polsce? Na razie nie ma żadnego przypadku zachorowania – informuje Ministerstwo Zdrowia

 

– W Polsce nie mamy żadnych potwierdzonych przypadków koronawirusa – mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. – Trzydziestu pacjentów, którzy wrócili z Wuhan, również nie jest zakażonych. Próbki zostały już trzykrotnie przebadane, a wynik w każdym badaniu jest ujemny. Tym samym u nikogo nie stwierdzono genotypu nowego wirusa. Mimo to jesteśmy przygotowani na jego pojawienie się w Polsce – dodaje.

Jak dodaje Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, każdego dnia trafiają do PZH kolejne próbki pobrane od pacjentów do badań. Do tej pory przebadano 125 próbek i w żadnej z nich nie potwierdzono obecności koronawirusa 2019-nCoV.

 

Ministerstwo Zdrowia uspokaja: koronawirus w Polsce na razie nie występuje

 

– Próbki pobrane od 30 osób, które zostały przywiezione z Chin, w sumie przebadane były w trzech turach. Za każdym razem nie stwierdzono wirusa z Wuhan – mówi Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. – Zawsze musimy pamiętać o tym, że prócz wyników badań diagnostycznych, ważny jest także stan kliniczny pacjenta, a dotychczas u tych 30 pacjentów nie było żadnych niepokojących objawów. Nikt w tej grupie nie ma objawów grypopodobnych.

Juszczyk przypomina, że próbki od 30 osób były: w poniedziałek po przylocie do Polski, w czwartek i ostatni poniedziałek. W tym czasie chorzy nie kontaktowali się z nikim, kto mógłby być nowym źródłem zakażenia, gdyż są na obserwacji w Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnych oraz Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną w kraju. W sumie z powodu podejrzenia zakażenia wirusem hospitalizowanych jest 13 osób, w tym jeden obywatel Chin, 13 osób poddano kwarantannie domowej, w tym dwóch Chińczyków. Nadzorem epidemiologicznym objęto 1567 osób, w tym 46 osób to obywatele Chin.

W czwartek 13 lutego w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów zdrowia Unii Europejskiej dotyczące wzajemnego współdziałania krajów członkowskich w sytuacji zagrożenia koronowirusem 2019nCoV z Wuhan, w którym udział weźmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

źródło: Ministerstwo Zdrowia
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Sejf ze sztabkami złota odkryto w Sosnowcu! To nie wszystko, co w nim było! [WIDEO]

Knurów: Rozkładające się włoki pod A1. Makabryczne znalezisko w stawie Moczury

Spalarnia Metropolitalna jak gorący ziemniak w GZM? Specjalna spółka na razie nie powstała

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close