reklama
Kategorie

Najlepsza przestrzeń publiczna śląskiego. 32 kandydatury [ZDJĘCIA]

reklama

Choć położona na obrzeżach miasta, przypomina prawdziwe centrum. W Siewierzu powstaje jedyne tego typu osiedle w Polsce. W ciągu kilkunastu najbliższych lat na blisko 130-stu ha zbudowana zostanie nowa dzielnica, w której będzie można żyć, pracować i aktywnie spędzać wolny czas. Ma być nowocześnie, wielofunkcyjnie i co najważniejsze wygodnie. – W tej chwili mamy rozplanowane 44 ha. To jest właśnie ta część, w której powstanie hotel, szkoła, kościół, dużo mieszkań jak  i również domów szeregowych jak i bliźniaczych – mówi Barbara Wyka z Alta S.A, inwestora dzielnicy Siewierz Jeziorna. A wszystko utrzymane i w konwencji miast-ogrodów. Całość przeznaczona dla ponad 10-ciu tysięcy mieszkańców nawiązywać ma do tradycyjnej polskiej architektury terenów wiejskich.

 

Przebudowę i to gruntowną, ma już za sobą Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Trwająca kilka lat modernizacja budynku miała przede wszystkim przyczynić się do poszerzenia jego oferty kulturalnej i edukacyjnej. – Oprócz przystosowania  obiektu dla osób niepełnosprawnych, oprócz zabezpieczeń przeciwpożarowych, obiekt zyskał też wiele możliwości w zakresie tej działalności statutowej. Nową przestrzeń na poddaszu, gdzie mamy miejsce na studio nagrań i sale prób muzycznych i zajęcia indywidualne – zapewnia Małgorzata Majewska, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia. Teraz zarówno dąbrowski Pałac Kultury, jak i ta dzielnica w Siewierzu stanęły na jednej scenie. Urząd Marszałkowski województwa śląskiego po raz piętnasty ogłosił doroczny konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną. – Wielkie znaczenie dla władz regionu ma to, w jakiej przestrzeni żyjemy, bo dobra przestrzeń to dobra jakość życia – twierdzi Artur Madaliński z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

reklama

 

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

W konkursie wyłonione zostaną najlepsze pod względem architektonicznym i urbanistycznym zeszłoroczne realizacje w całym województwie śląskim. – Udział w tym konkursie jest naszym wielkim wyróżnieniem. Muzeum jest instytucją, która ma służyć publiczności, a w moim odczuciu, osoby, która kieruje instytucją, ale również zwykłego użytkownika, jakim byłam zanim stałam się dyrektorem, uważam, że ta formuła jest niezwykle przyjazna dla publiczności – mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach. Na liście nominowanych znalazły się w sumie 32 obiekty. Wśród nich Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Centrum Dokumentacji i Deportacji Górnoślązaków oraz Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. O zwycięstwo walczy też będziński Park Warpie. – Jak był tylko sam park, to właściwie tylko państwo z psami chodzili, bo była tylko jedna mała zjeżdżalnia, w dodatku zepsuta, a teraz jest wspaniale – cieszy się będzinianka Anna Ragan.

 

Wszystkie obiekty oceniane będą w 4 kategoriach. Swój głos oddać mogą również internauci. – Ten konkurs jest takim domknięciem wydawania publicznych pieniędzy. Od początku, kiedy planujemy przetargi, wieńczymy je realizacją i ten przegląd wskazuje, jak to jest ważna ocena, która buduje też wizerunek całego regionu – twierdzi Mikołaj Machulik, architekt.

 

Zwycięzców konkursu poznamy pod koniec października.

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button