reklama
Kategorie

Naturalne energetyki. Lista produktów, które dodają energii

reklama

Chcąc dodać sobie szybko energii, wcale nie trzeba sięgać po gotowe napoje energetyczne, pełne cukru lub aspartamu. Z łatwością można zastąpić je zdrowszą alternatywą, jaką są naturalne energetyki.

 

Naturalne energetyki to idealny sposób na zastrzyk sił bez nadwyrężania zdrowia. Choć na sklepowych półkach można znaleźć szerokie spectrum gotowych napojów energetycznych, domowe rozwiązanie z użyciem naturalnych produktów zawsze lepszym rozwiązaniem – zarówno dla zdrowia, jak i portfela.

Naturalne energetyki – po jakie produkty sięgnąć, aby dodać sobie energii na cały dzień?

 

reklama

Wieczór zbrodni z serialem „Prawo i Porządek” w TVS

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

 

Naturalne energetyki

Zbyt mała ilość snu, stres w pracy czy wysiłek fizyczny – to tylko niektóre z wiele czynników wpływających na poziom zmęczenia, jaki odczuwamy. Chcąc szybko dodać sobie energii, najczęściej sięgamy po gotowe napoje energetyczne, które można znaleźć w sklepach. Jednak gotowe energetyki można z łatwością zastąpić ich zdrowszą alternatywą.

Naturalne energetyki wykonamy samodzielnie w domu z produktów ogólnodostępnych – są nie tylko bezpieczne, ale też korzystne dla zdrowia.

 

Kawa

Ten naturalny dopalacz ma szereg właściwości prozdrowotnych. Nie tylko szybko podnosi ciśnienie, dzięki zawartości kofeiny, ale także wpływa pozytywnie na koncentrację, pamięć oraz samopoczucie. Należy wspomnieć, że nie powinny jej pić osoby borykające się z nadciśnieniem lub problemami z pracą serca.

Najlepszym wyborem będzie kawa naturalna, parzona pod niskim ciśnieniem, która zachowuje wszystkie wyżej wspomniane właściwości. Jak podaje EFSA, około 400-500 mg kofeiny to dzienna ilość, na którą dorosły, zdrowy człowiek może sobie spokojnie pozwolić. Kobietom w ciąży zaleca się zmniejszenie tej dawki o połowę, natomiast 10 000 mg kofeiny uznaje się za dawkę śmiertelną.

 

Zielona herbata

Zielona herbata zmienia swoje właściwości w zależności od sposobu, w jaki jest przygotowana. Parzenie jej maksymalnie do 3 minut zapewnia właściwości pobudzające i stymulujące pracę mózgu, dzięki zawartości teiny. Wydłużenie czasu parzenia sprawi, że napój będzie miał działanie uspokajające. Zielona herbata ponadto wspomaga pracę układu pokarmowego, a także jest bogata w antyoksydanty, które działają przeciwstarzeniowo i przeciwnowotworowo.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Zioła na uspokojenie. Te produkty pomagają zwalczyć stres

 

 

Żeń-szeń

Napar z żeń-szenia w natychmiastowy sposób działa pobudzająco na organizm dzięki zawartym w nim ginsenozydom. Składnik ten transportuje tlen i składniki odżywcze do narządów i doskonale dotlenia organizm. Łyżeczkę suszonego żeń-szenia należy zalać wrzątkiem i odstawić pod przykryciem na minimum 5 minut. Do przecedzonego naparu możemy dodać odrobinę startego korzenia imbiru, sok z jednej cytryny i kilka listków mięty.

 

Yerba mate

Ten popularny napój przygotowany z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego działa nie tylko pobudzająco, ale także oczyszcza organizm i poprawia pracę układu trawiennego. Jest bogactwem minerałów oraz witamin takich, jak potas, magnez, a także witaminy z grupy B i PP. Yerba mate najlepiej kupić w sprawdzonej zielarni i przygotować według zaleceń producenta.

 

Imbir

Korzeń imbiru działa pobudzająco, podnosząc ciśnienie krwi, a także poprawia koncentrację. Rozpoczęcie dnia napojem z dodatkiem imbiru nie tylko obudzi organizm, ale też napędzi pracę układu trawiennego. Świeży imbir wystarczy potrzeć i wymieszać w szklance ciepłej wody z dodatkiem łyżki miodu oraz kurkumy.

 

Matcha

Produkowany z liści zielonej herbaty proszek matcha jest doskonałym źródłem kofeiny, L-teaniny oraz przeciwutleniaczy. Napój możemy wykonać, mieszając w shakerze szklankę ciepłej wody z dwoma łyżeczkami proszku matcha oraz łyżką miodu. Dla smaku można dodać sok z jednej cytryny lub limonki.

 

Marlena Borczyk

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Czym zastąpić cukier w diecie? Zdrowe zamienniki tradycyjnego cukru

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Baseny otwarte od 6 czerwca: czy chodzenie na pływalnie jest bezpieczne?

Uzdrowiska i sanatoria otwarte od 15 czerwca. Kuracjusze będą musieli zrobić test na obecność Covid-19

Są wytyczne w sprawie odmrażania lotów [ZASADY NA LOTNISKU I W SAMOLOCIE]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button