Nie Dokarmiam Smoga, czyli petycja mieszkańców Pszczyny do burmistrza o walkę o czyste powietrze [WIDEO]
Burmistrz przyjął petycję w sprawie smogu i usiadł do stołu z jej autorami. W Pszczynie stowarzyszenie „Nie Dokarmiaj Smoga” przyniosło dzisiaj pismo podpisane przez 2734 osoby. Aktywiści domagają się w nim zajęcia się na poważnie zanieczyszczonym powietrzem.
TOP 5 Silesia Flesz sprawdza, czy śląskie jest gotowe na koronawirusa!?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
-Niestety muszę z żalem powiedzieć, że jak dotąd nie byliśmy poważnie traktowani. Traktowano nas jako osoby, które przesadzają i rozdmuchują ten problem, a przede wszystkim jako osoby, które nie są reprezentatywne. Dlatego my zdecydowaliśmy się na opublikowanie tej petycji za pośrednictwem strony internetowej. Poprosiliśmy mieszkańców gminy o poparcie, bo chcieliśmy wykazać, że to nie jest grupa kilku, kilkunastu osób, które uważają, że mamy problem ze smogiem – mówi Katarzyna Klimek-Adamczuk, stowarzyszenie Nie Dokarmiaj Smoga.
Zgodnie z raportem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z 2018 roku Pszczyna jest miastem, w którym wystąpiło najwięcej dni ze smogiem. Dlatego „Nie Dokarmiaj Smoga” przedstawiło kilka propozycji, jak miasto powinno zająć się problemem.
-Bardzo istotnym elementem jest to, co zaproponowało stowarzyszenie, czyli zrobienie pełnej analizy, ile jest kopciuchów, które muszą zostać wymienione do końca okresu dopuszczonego przez ustawodawcę. My mamy te dane zbiorcze, będziemy to uzupełniać i analizować. To jest rzecz, którą zrobimy w najbliższym czasie. Oprócz tego w urzędzie pojawi się osoba wyłączenie wyspecjalizowana do tego, aby zajmować się czystym powietrzem. Do tej pory zajmował się tym zespół w różnych wydziałach. Teraz kumulujemy to w jednych rękach. Po to, żeby ta komunikacja, a przede wszystkim efekty były jeszcze lepsze – mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.
Choć dzisiaj powietrze nie truło tak jak zwykle, to Pszczyna od kilku lat notuje wzrost dni smogowych w ciągu roku. Najbardziej dokładają się do tego stanu mieszkańcy. W mieście na około 11 tys. gospodarstw w mniej więcej dziewięciu tysiącach są piece opalane węglem. Aktywiści i urzędnicy o powietrzu mają rozmawiać regularnie.
autor: Łukasz Kądziołka
Mandaty się sypią! Policja na Śląsku wyłapuje cofane liczniki w samochodach! [WIDEO]
Chcieli wysadzić szkołę? Policja zatrzymała 4 nastolatków. Mieli planować zamach!