RegionWiadomość dnia

Górnicy żądają więcej pieniędzy, tylko czy PGG na to stać? Raport NIK miażdży górniczą spółkę!

Górnicy chcą więcej pieniędzy, mimo że górnictwo notuje straty. Niewesoło jest w Polskiej Grupie Górniczej, przynajmniej według najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Trwa spór związków zawodowych z największą wydobywczą spółką w Polsce. Po poniedziałkowych masówkach i fiasku mediacji związkowcy nie wykluczają strajków.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz sprawdza, czy śląskie jest gotowe na koronawirusa!?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Oczywiście raport Najwyższej Izby Kontroli trzeba poddać ocenie. Sprawdzić to, co jest w nim zawarte i jego rzetelność. Pamiętajmy, że w grę wchodzą sprawy polityczne, więc w to nie chcemy się mieszać. Warto podkreślić to, że w górnictwie nie było realnych podwyżek płac. To się kłóci z tym wszystkim, co wynika z głównego przekazu po publikacji raportu NIKmówi Patryk Kosela, WZZ „Sierpień 80”.

Jak wynika z raportu NIK, górnicy pracujący dla PGG w zeszłym roku otrzymali podwyżki, choć kopalnie wydobyły mniej węgla
Jak wynika z raportu NIK, górnicy pracujący dla PGG w zeszłym roku otrzymali podwyżki, choć kopalnie wydobyły mniej węgla

Wzrost średniego wynagrodzenia w górnictwie odnotował też Główny Urząd Statystyczny. Jak wynika z raportu NIK, górnicy pracujący dla PGG w zeszłym roku otrzymali podwyżki, choć kopalnie wydobyły mniej węgla.

-Mimo włożenia w Polską Grupę Górniczą 3, 4 mld zł z energetyki, mimo wyemitowania obligacji na ponad 2,5 mld zł, które trzeba będzie kiedyś oddać, Polska Grupa Górnicza nie wykorzystała koniunktury w górnictwie, aby przeprowadzić skuteczną restrukturyzację. Koszty są cały czas na bardzo wysokim poziomie, wydajność pracy malała i paradoksalnie prace wciąż rosły – mówi Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu.

Z raportem NIK-u nie zgadza się PGG. W przesłanym do mediów oświadczeniu można przeczytać, że „pracownicy korzystali z dobrych wyników, jakie spółka osiągnęła” i „w sektorze płace wzrosły o 26 proc. a w spółce o 13,5 proc.”.

PILNE!!! Górnicy blokują tory przy Elektrowni Łaziska. „Nie wjedzie już tu żaden ruski węgiel”

-Najwyższa Izba Kontroli ma rację, interpretując fakty i liczby. Ale również zarząd PGG ma rację, ponieważ jego postępowanie jest konsekwencją pewnego modelu i płac, i modelu kopalń. Dylematem polskiego górnictwa jest to, że nie dokonujemy modernizacji i restrukturyzacji technologicznej, co powoduje, że nie maleje udział płac w kosztach wydobycia węgla – mówi dr Jerzy Markowski, były wiceminister przemysłu, handlu oraz gospodarki.

I nadal maleć nie będzie. Związkowcy jutro spotkają się, żeby porozmawiać m.in. o podwyżkach i podjąć decyzję o dalszych działaniach. Nie wykluczają dużej manifestacji w Warszawie.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Mandaty się sypią! Policja na Śląsku wyłapuje cofane liczniki w samochodach! [WIDEO]

Chcieli wysadzić szkołę? Policja zatrzymała 4 nastolatków. Mieli planować zamach!

Katowice: Jedna spółdzielnia wykopała potężną dziurę, żeby drogą nie jeździli członkowie innej spółdzielni!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close