KrajRegionWiadomość dnia

Niedziela handlowa już w ten weekend! 30 sierpnia sklepy będą otwarte!

30 sierpnia to kolejna w tym roku niedziela handlowa. Czyli niedziela, kiedy otwarte będą wszystkie sklepy i centra handlowe. Ucieszą się na pewno rodzice, którzy jeszcze nie zrobili dzieciom szkolnych wyprawek, ale i ci, którzy weekend lubią spędzać na zakupach.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

30 sierpnia to kolejna w tym roku niedziela handlowa

 

Głównym celem wprowadzenia zakazu handlu w niedziele było zintegrowanie polskich rodzin, które według opinii ekspertów zbyt wiele czasu wolnego (w Polsce najwięcej mieszkańców ma wolne w niedzielę) spędzało w galeriach handlowych. To niedziela miała pozostać dniem na wypoczynek z rodziną, biwak z dziećmi czy integrację wielopokoleniową.  Zmiana w prawie handlowym rozpoczęła się 1 marca 2018 r. i na początku oznaczało to, że tylko w dwie niedziele miesiące swoje podwoje mogły otwierać sklepy i galerie handlowe. Od 2019 r. w miesiącu była już tylko jedna niedziela handlowa, w trakcie której Polacy mogli robić niezbędne zakupy.

W 2020 r. zakaz handlu w niedzielę wprowadzono już bardziej rygorystycznie i tak naprawdę sklepy mogły być tylko otwarte 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia oraz 28 czerwca. W międzyczasie nastąpiła pandemia koronawirusa i ograniczono liczbę klientów, którzy mogli jednocześnie przebywać w sklepach czy galeriach. Właściciele prosili rząd o zniesienie zakazu handlu w niedzielę by móc zarobić więcej i tym samym zniwelować generowane tym faktem straty. Rząd zakazu nie zniósł, ale w toku luzowania obostrzeń zniesiono limity, a życie powoli zaczęło wracać do normy.

Kiedy będzie można zrobić zakupy w niedzielę?

 

30 sierpnia to kolejna niedziela handlowa, która tym razem zbiega się z rozpoczęciem roku szkolnego, który tradycyjnie w Polsce startuje już 1 września. Dzięki temu – w najbliższą niedzielę rodzice, którzy jeszcze tego nie zrobili – będą mogli kupić swoim pociechom wyprawki do szkół. Tego dnia będą otwarte sklepy i galerie handlowe, oraz wszystkie 32 rodzaje podmiotów, które ustawowo zostały wyłączone z handlu. Przypomnijmy, że zakaz handlu nie obowiązuje gastronomii czy stacji benzynowych oraz np. sklepów z prasą.

30 sierpnia to jednak nie ostatnia niedziela handlowa w tym roku. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 zakupy zrobimy jeszcze w dwie inne niedziele – będą to niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

 

Kary za łamanie zakazu handlu w niedzielę

 

Co ciekawe, wprowadzona przez rząd ustawa regulująca w Polsce prawo handlowe, zakłada wysokie kary za nieprzestrzeganie zakazu handlu w niedziele. Grzywna to od 1 tys. do nawet 100 tys. złotych., a dodatkowo za permanentne łamanie zakazu jest przewidziane ograniczenie wolności.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Narty i tampony w kanalizacji! To wszystko wrzucają do ubikacji mieszkańcy Mysłowic [WIDEO]

Pojedynczo w ławkach, bez wstępu rodziców i w ścisłym reżimie sanitarnym. 1 września rozpoczyna się rok szkolny

Gdzie są żółte i czerwone strefy? Resort zdrowia opublikował nowa listę z obostrzeniami

źródło: RMF 24
red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close