REKLAMA
Wiadomość dnia

Nieme Katowice podczas epidemii COVID-19. Zobacz ciekawy [FILM]!!!

Zamknięto szkoły i uczelnie wyższe, a na placach zabaw nie słychać głośnego śmiechu dzieci. Rząd wprowadza kolejne restrykcje dotyczące poruszania się obywateli, ulice coraz bardziej pustoszeją. Jeden z lokalnych twórców filmowych i zarazem pracownik Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego, postarał się uwiecznić ten smutny i przejmujący obraz, ukazując Katowice w czasie pandemii COVID-19. Lesław Nowak specjalnie dla Tv Silesia komentuje proces i sens powstania krótkiego filmu pt.”Katowice – The Silent City”.

 

TOP 5 Silesia Flesz: Śląsk i Zagłębie w obliczu epidemii!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

 – Z dnia na dzień wszystko zwolniło. Żyjemy teraz w zupełnie innym świecie, kompletnie zaskoczeni, nieprzygotowani na taki obrót spraw. Nasze miasta nie wyglądają już tak samo, jak chociażby chwilę temu. Chciałem ten moment uwiecznić w filmie. Kiedyś z tego wyjdziemy i będziemy mogli wspominać, jak sobie poradziliśmy z zagrożeniem. komentuje specjalnie dla Tv Silesia Lesław Nowak, twórca krótkiego filmu pt. „Katowice – The Silent City”. 

Trzeba przyznać, że przyszło nam żyć w trudnych czasach. Szerząca się epidemia COVID-19 zbiera w Polsce i na świecie coraz większe żniwo. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia dotyczące m.in. zakazu poruszania się i zgromadzeń, a placówki takie jak szkoły i uczelnie wyższe pozostaną zamknięte jeszcze przynajmniej do 11 kwietnia. Lesław Nowak, lokalny twórca filmowy i kompozytor, zdecydował się ukazać miasto, które podczas epidemii jest nieme i ciche, w którym na ulicach nie ma tłumów i wreszcie, w którym nie słychać już krzyku dzieci beztrosko bawiących się na placach zabaw pod czujnym okiem rodziców. Warto dodać, że głównym inicjatorem powstania filmu był Marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski.

 

– Zależało mi na pokazaniu nie tylko krajobrazu pustego miasta, ale także tego, że mimo wszystko miasto jako przestrzeń funkcjonalna dalej działa – infrastruktura czy komunikacja miejska. Tylko inaczej: bez nas, bez użytkowników. W tym wszystkim jest nadzieja, że potrafimy w takich chwilach się zjednoczyć i stawić czoła zagrożeniu i faktycznie zostajemy w domu. – opowiada dalej Nowak. To o czym mówi sam autor to nasza nowa codzienność, choć do niedawna tak obca. Aktualne wydarzenia w kraju i zagranicą momentami brzmią jak scenariusz dużej hollywoodzkiej produkcji. Lecz to nie film – to nasza nowa codzienność, z którą musimy się jakoś zmagać. Każdy z nas liczy, że ten koszmar się szybko skończy, dlatego pamiętajmy by jeśli jest taka możliwość – pozostać w domach. Dla siebie, swoich bliskich i dla innych ludzi.

Kadr z filmu Lesława Nowaka pt. "Katowice - The Silent City", który przedstawia jedną z głównych ulic w Katowicach. [Snapshot z filmu Katowice - The Silent City]
Kadr z filmu Lesława Nowaka pt. „Katowice – The Silent City”, który przedstawia jedną z głównych ulic w Katowicach. [Snapshot z filmu Katowice – The Silent City]
Na koniec autor komentuje Do filmu skomponowałem też muzykę, która ma dużo melancholii, bo zatrzymaliśmy się wszyscy, ale to nieme miasto czeka na powrót do normalności, a jako ludzie wyjdziemy z tego mocniejsi, choć na pewno już nie tacy sami. Tak – niewątpliwie pandemia zmieni oblicze niejedno kraju, rządu czy narodu. To ogromna lekcja pokory dla całej ludzkości, z której miejmy nadzieję wyciągniemy wnioski potrzebne do szybkiego zapobiegania takim sytuacjom w przyszłości. Z rozmowy telefonicznej, którą przeprowadziliśmy z autorem filmu wynika, że ma jeszcze kilka pomysłów, które w niedalekiej przyszłości chce zrealizować. Dlatego też czekamy na kolejne produkcje!

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ile potrwa epidemia koronawirusa w Polsce? Prognozy spółki ExMetrix

Koronawirus na Śląsku: Już 3 osoby wyzdrowiały. Mamy kolejnych ozdrowieńców

Było kilka osób, są tysiące! Śląska grupa na facebooku zbiera pomoc dla śląskich szpitali!

źródło: YouTube - Śląskie Pozytywna Energia, Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
autor: B. Bednarczuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button