RegionWiadomość dnia

Nikt głodny nie odszedł. W Siemianowicach Śląskich ugotowali 1000 porcji żuru!

1000 porcji ciepłej zupy dla potrzebujących. Fundacja Wolne Miejsce i urzędnicy z Siemianowic Śląskich przygotowali 1000 porcji żurku dla najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta. Ugotowanie tak dużej porcji zawierającej m.in. 30 litrów zakwasu, czy 40 kg kiełbasy było nie lada wyzwaniem.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: W sklepach znowu GODZINY DLA SENIORÓW! Nie wszyscy są tym zachwyceni

-Ja uważam, że fajnie. Przydałoby się częściej coś takiego – mówi Elżbieta, mieszkanka Siemianowic Śląskich. -To jest wydaje mi się potrzebne, ale nie tylko taka jednorazowa akcja, tylko częściej można by coś takiego robić – mówi Barbara, mieszkanka Siemianowic Śląskich.

-My i w Katowicach z mężem byli, mąż tam siedzi chory, no to tak samo żech przyszła – mówi Alicja, mieszkanka Siemianowic Śląskich.

 

A samotność, choroby i często brak dachu nad głową to tylko jedne z ich głównych problemów. Można śmiało powiedzieć, że zupa i chleb, które podawał  m.in. prezydent Siemianowic Śląskich to tylko symbole. Głównie chodziło o dialog i rozmowę na temat potrzeb ludzi, którymi teoretycznie na co dzień zajmuje się MOPS. Urzędnicy w ten sposób chcieli wyjść ze swoich placówek, biurokrację zamienić w aktywne działania i dostrzec realne problemy.

-Nie gdzieś daleko, w krajach Afryki, gdzie zwykle kojarzony jest w naszym przeświadczeniu głód, ale tego który mieszka gdzieś obok nas, gdzieś w bloku, gdzieś w kamienicy. Razem z polskimi samorządami staramy się tego człowieka zauważyćmówi Piotr Kochanek, wiceprezes Fundacji Wolne Miejsce.

 

Jak podkreślają organizatorzy, pora wybrana na tę akcję nie jest przypadkowa. Zbliża się okres zimowy, w którym wielu bezdomnych czy potrzebujących w trudnej sytuacji materialnej będzie szukało pomocy, schronienia czy zwykłej ludzkiej empatii.

-Takim marzeniem moim, myślę każdego chyba, na świecie jest aby obudzić się w rzeczywistości, w której żadne dziecko, żaden człowiek nie jest głodny – mówi Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich.

Następnym przystankiem Fundacji Wolne Miejsce jest Kołobrzeg, w którym również będzie rozdawany śląski żur.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zmiany w funkcjonowaniu szkół od poniedziałku, 19 października!

Śląskie: Śmierć księdza na oczach wiernych! Osunął się na ziemię udzielając komunii

Zwłoki młodego chłopaka znalezione w Rudzie Śląskiej. Szukało go ponad 100 policjantów

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close