Kategorie

Niższe czynsze dla rymarzy, zdunów czy zegarmistrzów. Bytom ratuje ginące zawody!

Rozwój technologii oraz zmiany na rynku sprawiają, że wiele zawodów zanika. Wśród rzemieślników, których coraz rzadziej spotkamy są, m.in.: rymarz, zdun, garncarz czy zegarmistrz. Bytom chce zatroszczyć się o przedstawicieli zanikających zawodów, którzy od teraz mogą się ubiegać o obniżkę czynszu za lokal użytkowy.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Materiał Sandry Hajduk:

To jedno z niewielu takich miejsc na śląsku. Przy ulicy Jainty w Bytomiu znajduje się od lat. Bo to fach przekazywany z pokolenia na pokolenie – sklep założył tata Pani Iwony, dyplomem modystki mogła pochwalić się mama.

Powiązane artykuły

-Chyba od 54 roku tu w tym miejscu jest ten sklep. I zawsze były tu czapki, kilka pokoleń właściwie kupowało u nas czapki. Szyliśmy czapki do szkół dla studentów medycyny, bo kiedyś to po prostu była norma, właściwie i w szkołach i na studiach nosiło się takie różne czapki. Również szyliśmy zawsze kapeluszemówi Iwona Kubanek, właścicielka sklepu CZAKO, Manufaktura krawiectwa w Bytomiu.

Czapek i kapeluszy sprzedaje się coraz mniej. Dziś zakład szyje także togi oraz galanterię męską, taką jak pasy smokingowe czy muszki. Rzemieślnicza robota często jednak przegrywa ze zmianami na rynku czy rozwojem technologii. Efekt jest taki, że wiele zawodów zanika. By im pomóc władze Bytomia przygotowały specjalną ofertę – przedstawiciele zanikających zawodów wynajmujący lub dzierżawiący gminne lokale użytkowe mogą ubiegać się o obniżkę stawki czynszu nawet o 30%.

-Obniżka czynszu dzierżawnego lub najmu za lokale użytkowe gminne dotyczy przedstawicieli 34 zawodów. Te zawody są określone w zarządzeniu prezydenta miasta Bytomia. Przeanalizowaliśmy, że tak naprawdę w Bytomiu z tej oferty mogłoby skorzystać około 70 podmiotów prowadzących działalność między innymi związaną z krawiectwem, szewstwem, złotnictwem, ramiarstwem, czy też na przykład zduństwem bądź repasacją pończoch – mówi Małgorzata Węgiel – Wnuk, rzecznik prasowy UM w Bytomiu.

By skorzystać z tej formy pomocy nie można mieć zaległości za zajmowany lokal użytkowy. Przedsiębiorcy, którzy zaległości czynszowe rozłożyli na rat i spłacają je przez przynajmniej kolejnych pięć miesięcy także mogą skorzystać z pomocy. Zniżka przyznawana jest na rok. Istnieje możliwość jej przedłużenia na kolejne okresy dwunastomiesięczne – nie można jednak w tym czasie zmienić rodzaju prowadzonej działalności.

Koronawirus w Polsce: Ogromny wzrost zakażeń! Nie żyje kolejnych 9 osób! Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

 

-Na terenie naszego miasta działa prawie 70 zakładów, które prowadzą przedstawiciele zanikających zawodów. Są wśród nich między innymi: tapicerze, krawcy, kuśnierz, szewcy, zegarmistrze czy zakład kaletniczy. Chcemy zatroszczyć się o tych przedsiębiorców, po to, aby ich zakłady nie zniknęły z mapy Bytomia – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.Przedstawiciele zanikających zawodów wynajmujący lub dzierżawiący gminne lokale użytkowe mogą ubiegać się o obniżkę stawki czynszu nawet o 30%. Oferta czasowej obniżki czynszu najmu lub czynszu dzierżawnego dotyczy 34 branż – zgodnie z wykazem zawartym w Zarządzeniu 277/20 Prezydenta Bytomia z 8 lipca 2020 r.

Aby skorzystać z pomocy nie można mieć zaległości za zajmowany lokal użytkowy. Ci przedsiębiorcy, którzy swoje zaległości rozłożyli na raty i są spłacane przez przynajmniej kolejnych pięć miesięcy też mogą skorzystać z obniżki – informuje Paulina Grobelny, kierownik Biura Spraw Lokalowych.

Taka zniżka przydzielana jest czasowo na rok. Istnieje możliwość jej przedłużenia na kolejne okresy dwunastomiesięczne – nie można jednak w tym czasie zmienić rodzaju prowadzonej działalności. Obniżka przyznawana będzie od pierwszego dnia następnego miesiąca po złożeniu kompletnego wniosku.

Warto ratować zanikające branże. To zawody, bez których kiedyś nie wyobrażano sobie funkcjonowania społeczności. Dziś są zastępowane przez technologię. W efekcie powstaje tańszy produkt, ale już nie tak wysokiej jakości. Liczymy, że obniżka opłaty za lokal użytkowy trochę ulży przedsiębiorcom w tym ciężkim czasie – powiedział Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

O tym, komu zostanie przyznana obniżka czynszu zdecyduje prezydent na podstawie opinii komisji złożonej z przedstawicieli: Bytomskich Mieszkań, Biura Spraw Lokalowych, Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora, Wydziału Spraw Obywatelskich oraz Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

źr. UM Bytom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button