Kategorie

Nowe otwarcie dla Muzeum Powstań Śląskich

Województwo Śląskie i miasto Świętochłowice będą prowadzić wspólnie Muzeum Powstań Śląskich. Stosowną umowę podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Umowę parafował marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz prezydent Świętochłowic, Daniel Beger i wiceprezydent Adam Trzebinczyk.

Jestem dumny, że możemy wspólnie z miastem Świętochłowice współfinansować Muzeum Powstań Śląskich. To niezwykle ważne, szczególnie w kontekście trwających obchodów stulecia Powstań Śląskich. Wierzę, że dzięki temu muzeum zyska nowe możliwości i środki, by przybliżać historię wydarzeń, które przyczyniły się do odbudowy Polski tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.

Powstania Śląskie są bardzo ważnym elementem tej kadencji samorządu województwa. Stawiamy na rozwój tego miejsca, co wpisuje się w działania związane z obchodami stulecia powstań i godnego uczczenia uczestników tych wydarzeń mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Współprowadzenie muzeum przez Województwo Śląskie to dla placówki szansa na rozbudowę i wzbogacenie oferty o nowe eksponaty, które wzmocnią potencjał instytucji i przyciągną do niej odwiedzających. Muzeum Powstań Śląskich odwiedził w ubiegłym roku prezydent RP Andrzej Duda, a w tym premier Mateusz Morawiecki. Umowa została zawarta na czas nieokreślony.

Według prezydenta Świętochłowic Daniela Begera roczne utrzymanie placówki to koszt ok. 1,2 mln zł. Muzeum odwiedza rocznie ok. 20 tys. osób.

Muzeum Powstań Śląskich to ważna instytucja w kontekście miasta, regionu i kraju. Wierzę, że z takim partnerem to będzie kolejny impuls dla przyszłości tej instytucji. To miejsce zasługuje na dalszy rozwój i promocję tłumaczył prezydent Świętochłowic, Daniel Beger.

W zakresie działania Muzeum Powstań Śląskich znajduje się ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego, dotyczących dziejów Powstań Śląskich, a także dziejów miasta Świętochłowice. Placówka powstała zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, jako muzeum narracyjne, prezentujące zarówno oryginalne eksponaty, jak i repliki i reprodukcje, pozwalające na bezpośredni kontakt z przedmiotami. Za pomocą elementów multimedialnych oraz ścieżki filmowej, zwiedzający zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku na początku XX wieku. Scenografia nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń. Dostępne są stanowiska multimedialne, pozwalające na indywidualne pogłębianie wiedzy. Takie prezentowanie materiałów historycznych daje możliwość zaprezentowania ich w sposób nowoczesny, kompleksowy i interesujący.

Źródło i foto: Slaskie.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE
Katowice: Nawet 10 zł za godzinę parkowania! Koniec bieda-parkingu w Strefie Kultury
Rajdowa załoga ENERGYLANDII rusza na trasy! Za kierownicą właściciel parku rozrywki! [WIDEO]
Śląska policja rusza z masowymi kontrolami kierowców autobusów. To pokłosie narkotykowych wyskoków w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button