RegionWiadomość dnia

Nowe przepisy dla tych, którzy chcą wziąć ślub kościelny!

1 czerwca w życie wejdzie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Nowe przepisy wprowadzają kilka zmian i nowości.

TOP 5 Silesia Flesz: Górnicy szykują najazd na Warszawę!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Nie będzie żadnych rewolucyjnych zmian ale za to dokładniejsze przygotowanie do samego sakramentu.     Bp Ryszard Kasyna mówi, żeKościół chce pomoc narzeczonym, by sakrament był ważnie i godziwie zawarty. Trzeba dzisiejszym językiem przybliżyć młodym ludziom kanony prawa kanonicznego”. Jak dodaje później – „Dokument mówi o ścieżce formalno-prawnej, ale jest ona równocześnie ścieżką duszpasterską. Chcemy jak najpełniej pomagać narzeczonym w przygotowaniu do małżeństwa”.

W praktyce będzie wyglądało to następująco – od czerwca księża będą zadawali kilkadziesiąt szczegółowych pytań narzeczonym m.in. o poprzednie związki, konkubinaty czy małżeństwa cywilne. Pojawią się również delikatnie zadawane pytania o impotencję czy preferencje seksualne. Spotkania z narzeczonymi będą odbywały się osobno.

Jak możemy usłyszeć w komentarzu Ks. dr hab. Piotra Majera, prof. UPJPII – „Dekret zmierza do tego, by formalności były dialogiem duszpasterza z narzeczonymi. Duszpasterz powinien mieć odpowiednią wiedzę, by jak najlepiej przygotować narzeczonych do sakramentu, który ma przecież trwać całe życie. Nowy wzór protokołu przedślubnego pozwala lepiej rozeznać, czy małżeństwo ma szanse być trwałe, nierozerwalne”

Przepisy które wejdą w życie 1 czerwca 2020 r., dostosowują przepisy prawa partykularnego do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w dynamicznie zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej. Chodzi również o zawarcie małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnoprawnymi.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pedofil w Katowicach! Mężczyzna zgwałcił dwie dziewczynki? [FOTO, WIDEO]

Śmierć chłopca z Domu Dziecka w Sosnowcu. Będzie sekcja zwłok

Oscary 2020: „Boże ciało” Jana Komasy bez statuetki. „Parasite” wygrał w czterech kategoriach

źródło: www.episkopat.pl, www.rmf24.pl
red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close