RegionWiadomość dnia

Nowocześnie i funkcjonalnie. Pszczyna ma wreszcie swoje Centrum Przesiadkowe [WIDEO]

Od dziś mieszkańcy powiatu pszczyńskiego mogą korzystać z centrum przesiadkowego. Codziennie będzie tu przyjeżdżać autobusy, które wykonają 170 kursów.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Wyśmiewamy Sosnowiec, a puma grasuje!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Bardzo się podoba. W tamtym roku byłem, to jeszcze remonty robili. Ale fajnie – mówi Ivan Banach, obywatel Ukrainy. -Jestem jako pszczynianka bardzo zadowolona z tego, że takie przedsięwzięcie zostało podjęte tutaj w Pszczynie – mówi Lucyna, mieszkanka Pszczyny.

Budowa centrum przesiadkowego w Pszczynie rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku. Teraz mieszkańcy mają do dyspozycji sześć przystanków dla autobusów i busów. Na dachu centrum znajdują się panele fotowoltaiczne. Z kolei w budynku znalazła się informacja turystyczna.

– Jestem przekonana, że ma olbrzymie znaczenie dla komunikacji na terenie powiatu pszczyńskiego, komunikacji pomiędzy gminnej. Ale też dla koordynacji tego komunikowania się przez pociąg, bus. Bardzo zależy nam też na tym, żeby w sposób ekologiczny oddziaływać na te sposoby komunikacji – mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Nowocześnie i funkcjonalnie. Pszczyna ma wreszcie swoje Centrum Przesiadkowe
Nowocześnie i funkcjonalnie. Pszczyna ma wreszcie swoje Centrum Przesiadkowe

Ekologiczny, bo w ramach projektu powstał też parking na 180 rowerów. Do końca 2020 roku w powiecie pszczyńskim ma być gotowych 20 km dróg rowerowych. Połowa jest już gotowa.

– To są drogi transportu rowerowego, które służą do komunikacji, a jednocześnie wykorzystywane są jako drogi rowerowe turystyczne. Taka ścieżka rowerowa, która nie jest jakby wspólnym projektem z centrum przesiadkowym, a która była wcześniej przygotowana, to jest ścieżka, która biegnie z Pszczyny do Goczałkowic – mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Łączny koszt budowy centrum przesiadkowego to ok. 18 mln zł, z czego ponad 15 mln to dofinansowanie unijne. Z kolei koszt z systemem dróg rowerowych to ponad 44 mln zł.

Centrum Przesiadkowe w Pszczynie jest ekologiczne, bo w ramach projektu powstał też parking na 180 rowerów
Centrum Przesiadkowe w Pszczynie jest ekologiczne, bo w ramach projektu powstał też parking na 180 rowerów

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

3 młode osoby zginęły w wypadku w Zawierciu! Seat zderzył się z ciężarówką [ZDJĘCIA]

Śląskie: Policja zgarnęła z pola poszukiwacza skarbów. Ktoś na niego doniósł [ZDJĘCIA]

Derby Górnik-Piast: Ktoś rzucał w kapitana Piasta butelką po wódce?

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close