KrajRegionŚwiat

Nowy Jedwabny Szlak przetarty! Pierwszy pociąg z Chin dotarł na Śląsk! [WIDEO]

Przejechał 9,5 tysiąca kilometrów i z chińskiego Xi’an dotarł do… Sławkowa. Podróż trwała 12 dni, pociąg przywiózł 45 kontenerów jadąc szerokotorową linią biegnącą przez Chiny, Kazachstan, Rosję, Ukrainę i Polskę. To pierwszy pociąg towarowy z Chin, który przetarł nowy jedwabny szlak. Niewykluczone, że będzie ich więcej.

 

 

3-letnie dziecko w Oknie Życia zszokowało śląski internet! TOP 5 Silesia Flesz!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Nasi partnerzy, jak rozmawialiśmy o uruchomieniu tego pierwszego pociągu, mówili nam o kilkuset pociągach w 2020 roku, więc jeśli mielibyśmy trzymać za słowo, to podobna liczba powinna się pojawić przez LHS i mówię o pociągach tylko w imporcie – mówi Zbigniew Tracichleb, prezes PKP LHS.

W kontenerach do Polski przyjechał sprzęt elektroniczny oraz artykuły gospodarstwa domowego. Na taki transport produktów na rynek europejski stawia też China Railway Express.

 

– W roku zeszłym, 2019, według wstępnych danych, liczba tych pociągów między Chinami, a krajami europejskimi przekroczyła już 8 tysięcy – mówi Xu Xiaofeng, radca w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej.

Euroterminal w Sławkowie to najbardziej oddalone miejsce, dokąd mógł przyjechać pociąg szerokotorowy. Nowy szlak ma stworzyć alternatywę dla transportu morskiego. Tańszą i szybszą.

To pierwszy pociąg towarowy z Chin, który przetarł nowy jedwabny szlak. Niewykluczone, że będzie ich więcej
To pierwszy pociąg towarowy z Chin, który przetarł nowy jedwabny szlak. Niewykluczone, że będzie ich więcej

– Sławków może stać się w niedalekiej przyszłości takim prawdziwym hubem, który będzie skupiał te towary z bliskiego wschodu i rozsyłał na całą Europę. I w drugą stronę oczywiście – mówi Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego.

Pierwsza podróż zajęła 12 dni, ale czas przejazdu powinno dać się skrócić do 10 dni.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Nowy prezydent bierze Gliwice. Adam Neumann wygrywa wybory w I turze!

Oscary 2020: „Boże Ciało” Jana Komasy polskim kandydatem do Oscara

Ruch Chorzów w kosmosie i piłka rozwalająca familok. Niesamowite graffiti Ruchu w całym mieście! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close