RegionWiadomość dnia

Obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego [WIDEO]

Obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Dziś mimo brzydkiej pogody i ograniczeń związanych z pandemią w ramach 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego złożono kwiaty pod pomnikami Powstańców Śląskich i Wojciecha Korfantego w Katowicach. 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

W uroczystościach wzięli udział m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. Nie zabrakło orkiestry wojskowej z Bytomia, przedstawicieli Wojska Polskiego, Policji czy Straży Pożarnej i Straży Granicznej. Przypomnijmy, że III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.

I trwało aż do 5 lipca, a jego głównym założeniem było włącznie Górnego Śląska do granic tworzącej się w owym czasie II RP. Przez historyków jest zaliczane do najbardziej udanych i najważniejszych zrywów narodowych w historii Polski. Więcej w materiale naszego reportera Bartosza Bednarczuka. 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Nie żyje Bronisław Cieślak. Cała Polska pamięta go z „07 zgłoś się”

W osiem minut napisali nową historię klubu! Raków Częstochowa zdobył Puchar Polski!

Premier Morawiecki w Chorzowie: „Aby Śląsk mógł pozostać Śląskiem, potrzebował włączenia do Rzeczypospolitej”

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close