Ogródki gastronomiczne na uliczkach starówki w Gliwicach? ZDM ustali gdzie to możliwe
Ograniczenie ruchu i możliwość wystawienia ogródków gastronomicznych na szerszą skalę. Mniejsze opłaty za zajęcie pasa drogowego. To pomysł na wsparcie gliwickiej gastronomii – branży bardzo dotkniętej epidemią.
Ruszcie tropem zbrodni w TVS!
Restauracje, bary i kawiarnie są zamknięte od wielu tygodni. Część lokali prowadzi co prawda sprzedaż na wynos i z dowozem, ale nie wszystkie mogą świadczyć takie usługi. Szansą dla gastronomii może okazać się dopuszczenie obsługi w „ogródkach gastronomicznych”. Wiele lokali znajdujących się na gliwickiej starówce oraz szerzej – w centrum miasta – nie ma jednak takiej możliwości z uwagi na ruch uliczny.
– Wychodzimy naprzeciw potrzebom branży gastronomicznej. Zachęcam gliwickich restauratorów lub osoby prowadzące kawiarnie czy bary do kontaktu z gliwickim Zarządem Dróg Miejskich i zgłaszanie pomysłów na lokalizację ogródków w pasie drogowym. Zarząd będzie uzgadniał ograniczenia w ruchu, które będą się z tym wiązały. Zapewniam również, że ewentualne ograniczenia w ruchu będą konsultowane z mieszkańcami Śródmieścia – mówi prezydent Gliwic Adam Neuman.
Warto przypomnieć, że temat ograniczenia ruchu na uliczkach gliwickiej starówki pojawił się w programie wyborczym prezydenta. Propozycja ta miała być wdrażana stopniowo, wraz z budową nowych parkingów. Epidemia nadaje jednak nowy bieg tej sprawie i stwarza szansę na sprawdzenie, w których częściach starówki można przyspieszyć ograniczenie ruchu.
- Ogródki, kawiarenki powinny zostać zorganizowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich użytkowników oraz nie stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym, przy jednoczesnym zachowaniu estetyki.
- Organizator ogródka zobowiązany będzie do wykonania (na własny koszt) zabezpieczenia w postaci stabilnych elementów np. poręczy, ogrodzeń lub płotków, które będą separowały klientów od ruchu samochodowego. W przypadku, gdy konstrukcja nawierzchni zawiera różnice poziomów (zastosowane krawężniki) konieczne jest utworzenie podestów (zalecane materiały naturalne).
- Ogrodzenia ogródków powinny być ażurowe lub przezroczyste, wykonane z materiałów naturalnych. Wyklucza się zastosowanie materiałów niestandardowych, takich jak maty ze słomy. Elementy stabilizujące powinny zostać zasłonięte zielenią lub pełnić role dekoracyjne. Dopuszczalne jest wykorzystanie elementów zadaszenia.
Źródło: UM Gliwice
Wybory 10 maja nie odbędą się 10 maja. Ale w weekend ma być cisza wyborcza! [WIDEO]
Kopalnie walczą z koronawirusem. Ruszają badania przesiewowe górników na COVID-19 [WIDEO]
Już 15 tysięcy osób ma koronawirus. Co piąty jest ze Śląska!