Region

Ogromna wycinka drzew w Katowicach! A to nie koniec! Wytną kolejne [WIDEO]

Duża wycinka na południu Katowic. Przy ul. Panewnickiej droga rowerowa powstanie kosztem drzew. Wcześniej w tym miejscu rósł około stuletni dąb. Pani Klaudia dowiedziała się o wycince dopiero, gdy zobaczyła już powalone drzewo.

Walka z robalami w Jaworznie i z dzbanami dewastującymi miasto w Sosnowcu:

Byłam zdumiona, bo jechałam samochodem i zobaczyłam jak dąb, którego obserwuję już od długich lat i który na moje oko miał – i tak się też potwierdziło – ponad 100 lat zostaje po prostu wycięty. Już nie mówiąc o tym, że to jest sezon lęgowy ptaków i tak dalej. Chciałam zareagować, ale to był piątek i godzina 14.00, więc troszeczkę za późno – mówi Klaudia Kuraś, Obywatelski Ruch Ochrony Drzew Katowice

Mimo że już po wszystkim – a po dużych drzewach zostały tylko kawałki rozrzuconego drewna, to mieszkańcy postanowili interweniować.

My postulujemy o minimum 100 drzew i żeby ta kompensacja biologiczna była analogiczna, czyli te same gatunki o zbliżonej wartości biologicznej i przede wszystkim sadzonki nie jednoroczne – mówi Klaudia Kuraś.

Urzędnicy jeszcze nie zdążyli odpowiedzieć na pismo mieszkańców. Nowe nasadzenia na pewno będą, choć nowych drzew ma być mniej niż starych.

Ta wycinka była konieczna, aby poprowadzić bezpiecznie drogę rowerową. Warto podkreślić, że na tym etapie wycięto 88 drzew. Natomiast wiele z nich zagrażało także bezpieczeństwu mieszkańców. Dodatkowo będą także nasadzenia zastępcze. Na pewno będzie to ponad 50 drzew, które zostaną nasadzone w tej dzielnicy – mówi Ewa Lipka, UM Katowice

Nasadzone w zamian rośliny mają być drzewkami ozdobnymi. Będą dużo mniejsze i pewnością nie zastąpią rosnących od wielu lat drzew. Mieszkańcy liczą na to, że urzędnicy jeszcze zmienią decyzję i choć w części zrekompensują tak dużą wycinkę.

(Łukasz Kądziołka)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close