Kultura i rozrywkaRegionWiadomość dnia

Ogromny fortepian stanie na jednym z rond w Bielsku! Jest naprawdę kosmiczny!

Za kilka dni na jednym z rond w Bielsku-Białej ma stanąć monumentalny pomnik jazzowego kwintetu, który już zawsze będzie przypominał turystom i mieszkańcom jak wiele z jazzem miasto ma wspólnego.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Bielsko odwiedziły chyba wszystkie znane gwiazdy tego stylu muzycznego. Wszystkie gwiazdy jazzu, no prawie wszystkie występowały w ciągu tych 27 lat – mówi Jerzy Batycki, dyrektor festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa.

A około 300 z tych znanych nazwisk będziemy mogli zobaczyć właśnie na powstającym w Bielsku pomniku, którego uroczyste odsłonięcie nastąpi podczas XXIII Bielskiej Zadymki Jazzowej.

– Ja byłem trochę odpowiedzialny za ekspresję tej formy, dyskutowaliśmy w gronie właśnie tym ludzi, którzy zajmowali się tym, każdy dodawał swoje zdanie i tak wypracowaliśmy wspólnie taką formę – mówi prof. Marian Oslislo, grafik ASP w Katowicach.

 

Powstały w gronie przyjaciół projekt trzeba było przekuć na trwały i odporny na różne warunki pogodowe pomnik. Żmudnego złożenia postumentu podjęła się jedna z lokalnych firm.

– Wycina się wszystko laserem, a potem za pomocą rąk, maszyn wszystko się składa i spawa żeby dojść do takiej formy jaką mamy za plecami mówi Krzysztof Frejczyk, wykonawca.

Wygląda, jakby wylądowało UFO, a to... fortepian! Wkrótce stanie na bielskim rondzie
Wygląda, jakby wylądowało UFO, a to… fortepian! Wkrótce stanie na bielskim rondzie

W warsztacie trwają ostatnie poprawki i przygotowania do transportu pomnika z Pogórza do Bielska-Białej. Jak mówi wykonawca ze względu na wysokość, jeden z elementów będzie musiał został przytwierdzony dopiero na miejscu. Co ciekawe to nie jedyny w ostatnim czasie muzyczny akcent w naszym regionie. Na rynku w Katowicach stanął fortepian, na którym można grać bez względu na porę czy pogodę.

– Jest to fortepian elektryczny, także nie ma tam żadnego układu akustycznego, który by się rozstroił, czy to pod wpływem ciepła, czy zimna, czy wilgoci, a dodatkowo klawiatura fortepianu jest hermetyczna – mówi Krzysztof Sabuda, Fulco System.

 

Uroczyste odsłonięcie pomnika w Bielsku nastąpi 25 czerwca, a w ceremonii będzie brał udział Wynton Marsalis, który 27 lat temu zagrał w tym mieście pierwszy większy zagraniczny koncert jazzowy.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

– Pomocy! Ratunku! Gdzie ja jestem? Policja publikuje WIDEO i pokazuje, jak może wyglądać porwanie dziecka

Wymiana ognia z bandytami w Zabrzu! Strzelanina postawiła dzielnicę na równe nogi! [WIDEO]

Dla kibiców Ruchu Chorzów to będzie SZOK i NIEDOWIERZANIE!!!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close