Kategorie

On ginekolog, ona okulistka. Lekarskie małżeństwo z ponad 800 zarzutami korupcyjnymi

Dzięki współpracy Lubuskiej Policji, Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz gorzowskiej Prokuratury Rejonowej możliwe było ustalenie i przerwanie przestępczego działania lekarskiej pary, która poprzez wyłudzenia naraziła skarb państwa na stratę 120 tysięcy złotych. Małżeństwo usłyszało łącznie 832 zarzuty korupcyjne. Akt oskarżenia trafił już do sądu. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

On – ginekolog. Ona – okulistka. Lekarska para wykonywała właściwie swoje medyczne obowiązki do pewnego czasu. Dzięki intensywnej pracy operacyjnej i śledczej policjantów z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz współpracy z Lubuskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, możliwe było ustalenie dokładnych okoliczności, które wskazywały nie tylko na nieprawidłowości wykonywanych przez nich usług, ale i działania przestępcze o charakterze korupcyjnym. W wykryciu sprawy pomocne było również narzędzie udostępnione przez Narodowy Fundusz Zdrowia pacjentom – Zintegrowany Informator Pacjenta (obecnie Internetowe Konto Pacjenta). Umożliwia ono pacjentom m.in. przegląd rozliczonych przez Fundusz świadczeń udzielonych w placówkach medycznych i zgłoszenie w tym zakresie nieprawidłowości. Jak udało się ustalić w żmudnym, trwającym kilka lat śledztwie złamanie prawa polegało na wyłudzaniu refundowanych świadczeń ginekologicznych i okulistycznych przy wykorzystaniu danych personalnych swoich pacjentów. Lekarze ci dopisywali wizyty i świadczenia swoich pacjentów, aby powielić ich liczbę. Od kolejnych, fikcyjnych już oczywiście wizyt pobierali pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia wcześniej je wykazując. Ponadto lekarz ginekolog kierował swoje pacjentki na badania USG w inne miejsce, gdzie pobierana za to była opłata, a te wykazywał w świadczeniach. Lekarka okulistka także wykazywała wizyty swoich pacjentów, których nie było lub też pobierała opłaty za badania, które miały być przeprowadzone darmowo. W ten sposób Lubuski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Zielonej Górze został doprowadzony do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie blisko 120 tysięcy złotych.

Przestępczy proceder trwał głównie w latach 2012-2016 i przerwany został w wyniku działań procesowych i operacyjnych podjętych przez śledczych zwalczających korupcję z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Prokuraturę Rejonową w Gorzowie Wlkp. Prowadzone przez lata śledztwo skutkowało przesłaniem niedawno aktem oskarżenia do Sądu. Mężczyźnie i kobiecie przedstawiono kolejno 674 oraz 158 zarzutów związanych z poświadczeniem nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez wyłudzenie refundowanych świadczeń medycznych, czyniąc sobie z tych czynów stałe źródło dochodów. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Podczas postępowania przygotowawczego śledczy na poczet przyszłych kar zabezpieczyli mienie tych osób w wysokości 230 tysięcy złotych.

Powiązane artykuły

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Czarne plansze, komunikaty „Media bez wyboru”. Media w Polsce protestują przeciwko nowemu podatkowi od reklam

Chodniki i przejścia dla pieszych zawalone lodem i śniegiem! To jak przedzieranie się przez zasieki!

Piast Gliwice w ćwierćfinale Pucharu Polski! Pogoń – Piast 1-2!

 

źr. policja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button