KrajRegion

Opóźnienia w dostawach szczepionek Johnson & Johnson. Jak to wpływa na szczepienia w woj. śląskim?

Pojawiło się kolejne opóźnienie w dostawach szczepionek firmy Johnson & Johnson z agencji rezerw strategicznych. Część mieszkańców województwa śląskiego, którzy wyrazili chęć zaszczepienia amerykańskim preparatem będą musieli uzbroić się w cierpliwość, a przede wszystkim samodzielnie zapisać na nowy termin.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Do Bytomia miało trafić ponad 2 tys. szczepionek marki Johnson & Johnson, jednak finalnie w mieście znalazło się tylko 200 dawek.

 – W tej chwili na na pewno tempo szczepień w naszych powszechnych punktach szczepień spadnie. – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, UM w Bytomiu.

Spadnie, ale nie oznacza to wstrzymania szczepień, bo tak jak w Tychach, gdzie również liczba szczepionek firmy Johnson & Johnson nie jest taka jak zaplanowano są dostępne inne preparaty.

– Jeśli chodzi o pozostałe szczepionki to sprawa wygląda tak jak do tej pory, czyli każda osoba, która się zarejestruje jest zapisywana na konkretny termin szczepienia. – mówi Ewa Grudniok, UM w Tychach.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Piekarach Śląskich, w których od początku uruchomienia powszechnych punktów szczepień w porównaniu do liczby osób zainteresowanych, preparatów jest za mało.

– Jesteśmy tak naprawdę na końcu tej linii dystrybucyjnej, monitorujemy cały czas, prosimy o więcej, nasze zdolności są o wiele większe, no ale dostajemy tyle. – mówi Wojciech Maćkowski, UM w Piekarach Śląskich.

Czyli np. zamiast 200u deklarowanych, ledwo ponad 100 dawek. Są jednak też miasta takie jak Ruda Śląska, w których szczepienia przebiegają bez większych zakłóceń. W punktach powszechnych dostępne są Astra Zeneca i Moderna, a w punkcie populacyjnym Pfizer.

– Jednorazowo musieliśmy przesunąć osoby, które były umówione na poniedziałek, na dzisiaj na wtorek do zaszczepienia, ale jeśli chodzi ogólnie to wszystko idzie bardzo sprawnie, jest duże zainteresowanie. – mówi Anna Krzysteczko, z-ca prezydenta Rudy Śląskiej.

Mimo opóźnień w dostawach czy braku wystarczającej liczby szczepionek w niektórych miastach województwa śląskiego zaszczepionych osób w naszym regionie przybywa. Na ten moment I dawką zaszczepiono ponad 16,5 mln mieszkańców Polski, a dwiema ponad 4,5 miliona.

Autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zaburzenia snu, stany lękowe, depresja COVID-owa. Na Śląsku zbadali ozdrowieńców i wyniki są PRZERAŻAJĄCE!!!

Sosnowiec: Ojciec leżał kompletnie pijany, płaczące niemowlę nakarmił policjant! [FOTO]

Ile miasta Śląska i Zagłębia zapłacą za Polski Ład? Samorządowcy mówią, że o wiele za dużo!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close