KrajRegionWiadomość dnia

Ostatnia kopalnia na Śląsku zostanie zamknięta w 2049r. Bolesne porozumienie związkowców z rządem podpisane

Jest porozumienie między stroną rządową a górnikami. W myśl zapisów pierwszą kopalnią, która przestanie wydobywać węgiel będzie kopalnia Pokój w Rudzie Ślaskiej. Ostatnia kopalnia ma zakończyć działalność w 2049 roku.

 

 

Mówimy głośne NIE!!! teleporadom! Wszyscy mają już dość! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

-Mimo, że ono jest dobre, to tak do końca nie ma się z czego cieszyć, ponieważ podpisaliśmy likwidację tak naprawdę długofalową jakkolwiek by to nie brzmiało – dobrą dla ludzi, ale jednak likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej. Można powiedzieć tak – osiągnęliśmy maksymalne warunki bezpieczeństwa dla pracowników kopalń, którzy na tych kopalniach pracują – mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Do 2049 roku górnictwo ma być subsydiowane przez państwo. Priorytetem było to, aby jak największa liczba górników dopracowała do emerytury.

-Będzie opisane co do konkretnego pracownika w umowie społecznej , tak by pokazać w jaki sposób ci pracownicy będą alokowani w ramach i PGG i innych grup górniczych, czy innych zakładów górniczych. To jest operacja, która nie tylko jest możliwa, ale jest bym powiedział dzisiaj w dużym stopniu przeanalizowana – tak jak powiedziałem – w sytuacji, w której nie będzie to możliwe będą świadczenie przedemerytalne, także świadczenia jednorazowemówi Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

Ostatnia kopalnia na Śląsku zostanie zamknięta w 2049r. Bolesne porozumienie związkowców z rządem podpisane
Ostatnia kopalnia na Śląsku zostanie zamknięta w 2049r. Bolesne porozumienie związkowców z rządem podpisane

Z inicjatywy premiera powołany ma zostać pełnomocnik rządu ds. społeczno-gospodarczej transformacji terenów pogórniczych. Ma to pomóc, także przez aplikację środków finansowych regionom, w których funkcjonowały kopalnie.

-Może i to jest historyczny moment, ale do zadowolenia jest mi bardzo daleko. Przed nami jest przecież, co było dzisiaj jasno powiedziane, długa droga dialogu. Czeka nas umowa społeczna i jeszcze problemów po drodze będziemy mieć bardzo wiele. Jest to na tę chwilę rzeczywiście konieczne porozumienie. Innej drogi nie było, żebyśmy w ogóle mogli mówić o dalszym funkcjonowaniu branży górniczej w Polsce – podkreśla Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ woj. Śląskiego.

Rozmowy między stroną rządową i związkowcami trwały od wtorku. Porozumienie kończy protest podziemny górników, który rozpoczął się w poniedziałek. Odwołana została także manifestacja, która w piątek popołudniu miała się odbyć w Rudzie Śląskiej.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus: Jest nowa lista żółtych i czerwonych stref. W sumie 21 powiatów

Polska będzie miała aż trzy nowe wyspy! Wybrano dla nich nazwy

Wjechał w łosia. Motocyklista zginął na miejscu. Jego córka jest w ciężkim stanie

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Ostatnia kopalnia na Śląsku zostanie zamknięta w 2049r. Bolesne porozumienie związkowców z rządem podpisane”

  1. jak ma być dobrze jak za groszek do domu muszę płacić 900zł na składzie, a jaka jest jego cena na kopalni, koszt wydobycia? kto zarabia? dlatego wolę ruski za 600. nie żal mi nikogo bo sami są sobie winni – 13, 14, kartki , a z 8h na szychę pracują 4.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close