RegionWiadomość dnia

Otwarcie granicy polsko-czeskiej dla Ślązaków 30 czerwca

Czesi otworzyli swoje granice 15 czerwca br. Jednak w związku z sytuacją epidemiologiczną na Śląsku, mieszkańcy naszego regionu nie mogli swobodnie wjeżdżać na teren Republiki Czeskiej. Sytuacja zmieni się od 30 czerwca.

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Gdy 15 czerwca Czesi otworzyli granice swoje kraju, większość z nas myślała, ze wszystko wraca normy. Niestety swoboda wjazdu na teren Republiki Czeskiej nie dotyczyła mieszkańców Śląska, a to za sprawą sytuacji epidemiologicznej, która w statystykach nie wyglądała najlepiej. Każdy Ślązak, który znalazłby się bez konkretnego celu w Czechach mógł dostać nawet 170 tys. złotych kary. Co więcej jeśli pracował za Olzą – musiał mieć negatywny wynik testu na koronawirusa nie starszy niż 4 dni. Te utrudnienia najbardziej paraliżowały życie mieszkańców takich miast jak Cieszyn. Aktualnie sytuacja wraca do normy, a Ślązacy będą mogli swobodnie przekraczać granicę z Czechami juz od 30 czerwca.

– Na mapie „świateł drogowych” czerwonym kolorem nadal oznaczona jest Szwecja i osoby przyjeżdżające z tego kraju muszą legitymować się negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2 lub odbyć kwarantannę. Razem z województwem śląskim kolorem zielonym oznaczono też Wielką Brytanię. – czytaj na łamach RMF 24. Zamknięcie granic dla Ślązaków miało nie tylko reperkusje w wymianie handlowej wśród miast transgranicznych, ale również w wielu aspektach socjologicznych czy psychologicznych. Powstało zjawisko piętnowania Ślązaków, o którym wypowiadały się nawet środowiska naukowe.

Warto zaznaczyć, że ponad połowa osób, u których stwierdzono COVID-19 na terenie województwa śląskiego już wyzdrowiała. Odnotowanieh największej liczby przypadków zakażenia koronawirusem na Śląsku w skali kraju jest wynikiem badań przesiewowych wśród pracowników kopalni. Niesprawiedliwe zjawisko bejtu na mieszkańców Śląska trwa, a walczą z nim celebryci, sportowcy, przedstawiciele władz czy mediów.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybory prezydenckie w woj. śląskim. Ponad 40% głosów na Andrzeja Dudę

Wybory 2020: Gdzie wygrał Duda, a gdzie Trzaskowski? Głosowanie w poszczególnych województwach

Wybory prezydenckie 2020. Dane z 99% komisji

źródło: RMF 24

red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close