RegionWiadomość dnia

Panteon Górnośląski powstanie w Katowicach za 40 mln zł. Kto się w nim znajdzie?

Powstaje na razie na papierze. Panteon Górnośląski – nowa instytucja kultury i inwestycja warta 40 mln zł jest w trakcie tworzenia. W podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach będzie można poznać postaci, które zasłużyły się dla Górnego Śląska w ciągu ostatnich stu lat. Wiadomo już wstępnie czyje sylwetki znajdą się w Panteonie.

 

 

TOP 5 SILESIA FLESZ: Półnagie lekarki w Katowicach! A Śląsk rozgrzany wizją spalarni!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS


-Wybór tych postaci do Panteonu Górnośląskiego to myśmy powierzyli Uniwersytetowi Śląskiemu z nadzieją, że ta przestrzeń uniwersytetu, gdzie pracujemy w prawdzie i docieramy do tej prawdy historycznej , że ta przestrzeń pozwoli wydobyć prawdę obiektywną o ludziach i pokazać tych najbardziej zasłużonych dla Górnego Śląska – mówi abp. Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

 

Dzisiaj odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy etap badań nad projektem. To pierwszy etap prac. Zanim zaczną się te budowlane, to trzeba wybrać osoby, bez których Panteon Górnośląski nie może się obyć. Na razie wyłoniono wstępnie postacie. Ich biogramy trzeba będzie teraz opracować.

-Ten projekt spłynął do moich rąk, do mojego komputera. Jest tego prawie 700 strony maszynopisu. W sumie będzie to 160 osób. Na razie, bo słownik jest pomyślany jako rzeczywistość od A do Z i jako pierwszy tom – mówi ks. dr hab. Henryk Olszar, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

Panteon Górnośląski powstanie w Katowicach za 40 mln zł. Kto się w nim znajdzie?
Panteon Górnośląski powstanie w Katowicach za 40 mln zł. Kto się w nim znajdzie?

Kolejne tomy powstaną, ale na razie pierwszy musi zostać wydany w ciągu roku. Wtedy wiadomo będzie już, kto w pierwszej kolejności zostanie upamiętniony.

-Nasi alpiniści z Kukuczką na czele, bo sportowcy też tam będą. Potem postać budowniczego gmachu Urzędu Wojewódzkiego, związana z Małopolską, z Krakowem, ale projekt cudowny. Kilar, którego osobiście znałem też jest ważną postać. Przodującą postacią jest Wojciech Korfanty. Na pewno taką postacią może być również Tadeusz Sławik – wymienia ks. dr hab. Henryk Olszar

Panteon Górnośląski ma zostać otwarty w podziemiach Archikatedry na stulecie powrotu Górnego Śląska do Polski, czyli w 2022 roku

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Tajemnicza śmierć w hotelu. Ciało kobiety znaleziono na balkonie

KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary do likwidacji! Górnicy przestaną wydobywać na początku 2020 roku

Dni wolne w 2020 roku. Kiedy wziąć urlop, żeby mieć długi weekend? [DNI WOLNE, FERIE, WEEKENDY]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close