REKLAMA
KrajWiadomość dniaZdrowie

Personel medyczny w specjalnej ankiecie o epidemii SARS-COV2. Niewiele jest pozytywów

Medycy wskazali kilka negatywnych aspektów zarządzaniem w trakcie epidemii. Chodzi m.in. o brak profilaktycznych testów na obecność SAES-COV2 u przedstawicieli służby zdrowia. Ponad to uwypuklono w badaniu braki w środkach ochrony indywidualnej. Komunikaty MZ i GIS ocenione pozytywnie.

 

 

Wieczór zbrodni z serialem „Prawo i Porządek” w TVS

Badanie pracowników naukowych z Wyższej Szkoły humanista w Sosnowcu miało charakter ogólnopolski i obejmowało przedstawicieli służby zdrowia z naszego kraju. Temat pracy – „Wybrane aspekty zarządzania epidemią SARS-CoV-2 w percepcji pracowników ochrony zdrowia” – miał za zadanie wyłonić sumaryczna ocenę ruchów jakie zostały wykonane przez poszczególne jednostki, które walczyły z epidemią, przygotowanie i parę innych ważnych dla medyków aspektów.

Powiązane artykuły

Jak czytamy na portalu internetowym Radia Katowice – Respondenci zwracali uwagę na chaos komunikacyjny między poszczególnymi jednostkami odpowiedzialnymi za plan działania, pracę bez pełnego zabezpieczenia w środki ochrony indywidualnej. Ponadto negatywnie ocenili brak profilaktycznych testów na koronawirusa dla personelu medycznego. – 

Według ankietowanych same procedury opracowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego czy Ministerstwo Zdrowia, zostały ocenione jako spójne i precyzyjne. Chodziło np. o to jak ma postępować pacjent, który podejrzewa u siebie zarażenie SARS-COV2. Według medyków, jednak tam gdzie teoria stykała się z praktyką, pojawiały się problemy, co oczywiście zostało ocenione negatywnie. Póki co z powodu epidemii koronawirusa w Polsce zachorowało ponad 24 tys. Na tle innych krajów europejskich Polska odnotowuje niski wskaźnik zgonów spowodowanych chorobą COVID-29.

 

Zobacz także: Koniec obowiązku noszenia maseczek! Ale są wyjątki

Materiał Pawła Nawrata:

Ponad 80 proc. ankietowanych lekarzy uważa, że w dobie pandemii poziom zaopatrzenia placówek medycznych w środki ochrony osobistej jest skrajnie niewystarczający. Większość z nich kupuje je samodzielnie, otrzymuje od darczyńców, albo pracuje bez nich. To jeden z miażdżących wniosków z ogólnopolskiego badania na temat zarządzania epidemią koronawirusa w ocenie pracowników ochrony zdrowia. Badanie zrealizowała Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu. Wzięli w nim udział lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i menedżerowie ochrony zdrowia.

-Uznaliśmy, że pracownicy zdrowia, jako ci którzy są w samym oku cyklonu mają najbardziej wiarygodną wiedzę na temat tego jak procedury zarządzania kryzysowego funkcjonują w praktyce. Jak one są realizowane nie tylko w warstwie deklaratywnej, ale przede wszystkim warstwie realizacyjnej – mówi autor badania, rektor Wyższej Szkoły Humanitas prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk

Blisko 70 proc. badanych krytycznie ocenia funkcjonowanie w praktyce procedur określających zasady postępowania z pacjentami podejrzanymi o zakażenie SARS-COV-2. Pacjenci na początku pandemii musieli długo czekać na badania, czy wracający zza granicy z objawami choroby przejeżdżali przez cały kraj, zarażając inne osoby.
Autor badań chce, aby te wyniki pomogły w dalszej walce z wirusem.

-Spodziewamy się tego, żeby ktoś nad tymi wynikami się pochylił, by ktoś przeanalizował te wyniki i zastanowił się w jaki sposób można te wyniki przełożyć na praktykę zarządzania sytuacją kryzysową. To była nasza główna intencja, dostarczyć rządzącym materiału, na podstawie którego będą mogli skorygować popełnione błędy – mówi autor badania, rektor Wyższej Szkoły Humanitas prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk

Autorzy badań pytali o ocenę rozmaitych aspektów zarządzania epidemią koronawirusa – od kwestii jakości opracowanych procedur epidemicznych, po zagadnienie zaopatrzenia szpitali i przychodni w środki ochrony osobistej dla personelu medycznego. Wyniki zostaną przekazane administracji publicznej, między innymi do ministerstwa zdrowia, głównego inspektoratu sanitarnego czy sanepidów.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Żłobki i przedszkola się otwierają, ale szkoły zostają już zamknięte! Oceny tylko zdalnie [WIDEO]

Trzy godziny do rejestracji auta! Wróciła obsługa w urzędach, wróciły gigantyczne kolejki! [WIDEO]

Rybnik: Matka rzuciła11-miesięcznym Mateuszkiem przez okno! Są nowe informacje o stanie zdrowia dziecka

źródło: Radio Katowice

red: B. Bednarczuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button