reklama
Kategorie

PIJ Z GŁOWĄ – ranking wód pitnych

reklama

Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt marek wód pitnych. Jak wybrać taką, która nie tylko zaspokoi pragnienie, ale też dostarczy niezbędnych składników mineralnych? Sprawdź ranking najlepszych wód pitnych dostępnych na rynku i zobacz, czego unikać…

 

Na dworze upał, umierasz z pragnienia, więc wchodzisz z nadzieją do sklepu. Znajdujesz właściwy regał – przed oczami masz kilkanaście różnych marek i rodzajów wód pitnych. Wybrać wodę źródlaną, mineralną czy może leczniczą? Gazowaną czy niegazowaną? Wysoko – czy niskonasyconą? A może taką, którą kojarzysz z szeroko zakrojonej akcji promocyjnej, z telewizji, billboardu? Tę, którą poleca znana trenerka personalna – czy taką, która jest najtańsza? Konsumenci narażeni są na nie lada wyzwanie, dlatego rozjaśniamy co nieco!

Pij wodę, będziesz WIELKI

reklama

Świadomość że woda jest fundamentem zdrowego życia stale rośnie w społeczeństwie – ale czy pijemy jej wystarczająco? Przyjmuje się, że należy dostarczać 1 ml wody na 1 kcal spożywanego pokarmu lub 30 ml na 1 kg masy ciała. W praktyce wychodzi na to, że powinniśmy pić około 1,5 – 3,5 l wody dziennie. Jest to oczywiście orientacyjna wartość, do której nie należy się zbyt przywiązywać. Na ilość wody, którą potrzebuje nasz organizm, wpływa wiele czynników – wzrost aktywności ruchowej, temperatura, indywidualne potrzeby organizmu. Warto mieć zawsze pod ręką butelkę dobrej wody mineralnej i sięgać po nią nawet, gdy nie chce nam się pić. Uczucie pragnienia jest wielką, żółtą kartką i tym momentem, w którym organizm mówi nam „powinieneś napić się już wcześniej”.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

ABC wody

Producenci często opisują swoje produkty hasłami, które kojarzą nam się z naturą i pierwotnością, a więc „czystością” wody – jak „górska” lub „krystaliczna”. Czy mamy kierować się tymi hasłami przy wyborze? Oczywiście, że nie – kierujemy się głową! Przede wszystkim, należy spojrzeć na zawartość poszczególnych minerałów w wodzie. Unikajmy sięgania po wody źródlane, które nie dostarczą nam żadnych cennych składników mineralnych. W litrze dobrej wody powinno znajdować się co najmniej 200 miligramów składników stałych – m.in.: sodu, potasu, wapnia, magnezu.

  • magnez (min. 50 mg/l);

  • wapń (min 150 mg/l);

  • siarczany (min 250 mg/l);

  • wodowęglany (ponad 600 mg/l).

Gazowana czy nie gazowana?

Jest to najprostszy podział wody pitnej, jednak na razie nie można jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest zdrowsza. Przy takim wyborze większość z nas będzie kierowała się zapewne smakiem – nasycenie wody CO2 zmienia jej smak na bardziej cierpki. Woda gazowana zazwyczaj ma dłuższy termin przydatności ze względu na wolniejszy rozwój bakterii, spowodowany obecnością dwutlenku węgla. Ponadto gasi skuteczniej pragnienie i sprawia, że organizm łatwiej przyswaja rozpuszczane w niej substancje (jak suplementy diety, sole mineralne itp.). Jednocześnie nie jest polecana osobom, które chcą zredukować tkankę tłuszczową, bowiem wzmaga ona apetyt. Należy również zachować dużą ostrożność, podając ją dzieciom. Woda niegazowana z kolei polecana jest osobom z nadkwasotą, ze skłonnościami do wzdęć i z zaburzeniami pracy serca.

Wody pod lupą, czyli którą wybrać

Poniżej pierwsza dziesiątka w rankingu stworzonym przez Wodamineralna.netmark.pl – ranking najlepszych wód mineralnych, źródlanych i leczniczych pod kątem zawartości minerałów, z uwzględnieniem dziennego zapotrzebowania na nie dla dorosłego człowieka (cały ranking dostępny na stronie).

  1. Muszyńskie Zdroje

  2. Słotwinka

  3. Badoit

  4. Muszyna MINERALNE

  5. Kryniczanka

  6. Galicjanka

  7. Staropolanka 2000

  8. Narzan

  9. Muszyna Cechini Józef

  10. Muszynianka

Cisowianka zajęła 32 miejsce, Nałęczowianka 37, Polaris 47, Primavera 89, Kropla Beskidu 92, Żywiec Zdrój 95. W rankingu obecnie ujęto 135 marek wód.

Marlena Borczyk

Tekst przygotowano we współpracy z klientem

reklama

7 komentarze

  1. Dla mnie głównie liczy się smak wody i cena i pod tym względem dla mnie wygrywa cisowianka. Te wody zdrowotne do mnie nie przemawiają, kiedyś byłem w Krynicy i tamtejszych spróbowałem to były okropne w smaku i choćbym chciał to się nie przemogę.

  2. Beznadziejny ranking. Poszli na skróty i uznali, że najlepsze wody, to te, które maja najwięcej minerałów. I na podstawie tej jednej wartości wody, stworzyli ranking. Tyle, że o niczym ta jedyna wartość jeszcze nie świadczy, ponieważ nie każdy może i nawet nie powinien spożywać wody wysokozmineralizowanej, a wręcz takowa może komuś zaszkodzić.
    Osoby mające np. mniejszy wysiłek fizyczny każdego dnia, a co zatym idzie tracą miej minerałów podczas codziennych zajęć, powinny pić wodę co najwyżej średniozmineralizowaną, a np. zimą , gdzie mniej się pocimy niż latem, wodę z niską zawartością minerałow, itd. Można by więcej o tym pisać, jednak ten ranking został bardzo spłycony i nie uwzględnia podziału wód ze względy na stopień mineralizacji. Idealnie byłoby stworzyć taki ranking dla każdego stopnia zawartości minerałow, z zaznaczeniem dla jakiej grupy ludzi jest odpowiedni dany stopień mineralizacji.

  3. Smak jest niebagatelnym aspektem ale są inne ważniejsze czynniki i warunki jakie powinna spełniać woda. Przede wszystkim powinna być czysta i wolna od zanieczyszczeń. Czy ktoś w ogóle bada wodę pod kątem pestycydów, hormonów i innych szkodliwych substancji? A co z bisfenolem i wszystkimi truciznami, które przedostają się do wody z plastikowych butelek? Dlaczego tak mało się o tym mówi?

  4. ????..Przepraszam,ale czegoś tu nie rozumiem…w artykule napisano ,, należy unikać wód źródlanych ,, Ostatnio zaleca się picie kranówki,a nie poleca wody źródlanej…???

    1. Woda z kranu jest zdatna do picia bądź nie w zależności od lokalizacji w której mieszkasz. Wiadomo że woda mineralna jest lepsza od źródlanej (jeśli mówimy o PRAWDZIWEJ wodzie mineralnej) ale z reguły taka kranówka często niczym się nie różni od żródlanki.

  5. Niestety te mocno zmineralizowane wody posiadają mocny aromat siarkowy. Jest wiele osób które nie jest w stanie przejść obok tego obojętnym przy wyborze wody.

  6. Piję Cechini Muszyna i polecam: wapń 325,8 mg/l , magnez 61,62 mg/l
    Warto zaznaczyć, że są wody wysokozmineralizowane (czyli takie, w których suma składników mineralnych musi wynosić minimum 1500 mg/l, aby mogły posiadać tytuł: „woda wysokozmineralizowana” ) oraz „zwykłe”, które takiego pułapu (1500) nie osiągają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button