AlarmKrajRegionWiadomość dnia

PILNE!!! Kolejne przypadki koronawirusa! I kolejny w woj.śląskim! Znowu Cieszyn!

Mamy kolejne dwa przypadki koronawirusa. Jeden z nich potwierdzono w województwie śląskim! To kolejny przypadek w Cieszynie. To już ósmy przypadek koronawirusa w regionie i 27. w Polsce.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Tajemnicze przedmioty i martwe zwierzęta w kanalizacji? To nie żarty!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Służby potwierdziły kolejny, trzeci już przypadek koronawirusa COVID-19 w Cieszynie. Informację potwierdza Ministerstwo Zdrowia. Dwa kolejne przypadki to Cieszyn w woj. śląskim i województwo łódzkie.

Potwierdzone wyniki dotyczą: dziecka z woj. śląskiego (Cieszyn), które jest w dobrym stanie, oraz młodej kobiety z woj. łódzkiego (Łódź). W sumie to już 27 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce – donosi Ministerstwo Zdrowia.

Informacja znalazła się także w wykazie zarażeń koronawirusem na stronie gov.pl – poinformowała stacja Polsat News. To już 3. przypadek koronawirusa w Cieszynie, 8. w województwie śląskim i 27. w całej Polsce.

W środę (11.03) rano ministerstwo zdrowia poinformowało o 3 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce – wirusa wykryto u mężczyzny w Warszawie oraz u dwóch kobiet w sile wieku – w Łańcucie w województwie Podkarpackim i w Lublinie. W sumie w całej Polsce jest w tej chwili 27 potwierdzonych przypadków koronawirusa.

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce. Próbki badane są już m.in.: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

  • Częste mycie rąk używając mydła i wody.
  • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywanie ust i nosa. Zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało informację dotyczące podstawowych środków ochronnych przeciwko koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. -Apelujemy do mieszkańców o zapoznanie się z poniższym komunikatem i stosowaniem się do wskazówek w nim zawartych – mówią przedstawiciele resortu zdrowia

 

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. we Włoszech, w Niemczech, we Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Polsce) kolejne osoby.

Wszelkie informacje dotyczące koronawirusa są dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak również pod numerem całodobowej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.

źródło: Ministerstwo Zdrowia/Polsat News

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus na Śląsku: Zamknięte szkoły, uczelnie, kina, 7 przypadków koronawirusa w regionie [RAPORT KORONAWIRUS 10.03.2020]

Śląskie: Teatry, kina, stadiony. Wszystko się zamyka przez epidemię koronawirusa!

Śląskie: Milion złotych w dziupli! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close