AlarmRegionWiadomość dniaZdrowie

Koronawirus na Śląsku: Zamknięte szkoły, uczelnie, kina, 7 przypadków koronawirusa w regionie [RAPORT KORONAWIRUS 10.03.2020]

10 marca trzy szkoły w Cieszynie zostały zamknięte. Powód? Obawy przed rozprzestrzenieniem się koronawirusa. Jedna z osób, u której zaistniało podejrzenie choroby, miała kontakt z dziećmi z dwóch z tych szkół. Dziś po godzinie 14 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że ta osoba jest chora na koronawirusa. Potwierdzono także drugi przypadek choroby w tym mieście.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Tajemnicze przedmioty i martwe zwierzęta w kanalizacji? To nie żarty!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS


Urząd Miejski zdecydował popołudniu, że wszystkie szkoły podstawowe zostaną zamknięte do piątku.

-Nie spodziewałem się tego prawdę mówiąc. U nas to na taką skalę jeszcze nie występuje jak w Europie. Nie wiem, czy to w sumie coś da. Tu ewentualnie zamknięcie granicy, żeby to się nie rozprzestrzeniało między państwami, to by coś dało – mówi Roman Dworzak, mieszkaniec Cieszyna.

Ale nie każdy obawia się koronawirusa, który do tej pory zabił na świecie ponad 4 tysiące osób, a na który w Polsce jak do tej pory zapadło 21 osób – z czego 7 w województwie śląskim.

W Cieszynie z powodu koronawirusa działalność wstrzymują niektóre instytucje. Tak jest między innymi z Uniwersytetem Trzeciego Wieku
W Cieszynie z powodu koronawirusa działalność wstrzymują niektóre instytucje. Tak jest między innymi z Uniwersytetem Trzeciego Wieku

-Ja nie mam. Staram się zachowywać rozsądnie, odżywiam się dobrze, unikam jakichś kontaktów bezpośrednich – mówi Wacław Miechowski, mieszkaniec Cieszyna.

W Cieszynie z powodu koronawirusa działalność wstrzymują niektóre instytucje. Tak jest między innymi z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

-Spływają też do nas kolejne decyzje instytucji. Wiemy już, że dzisiaj nasz Miejski Dom Pomocy Społecznej wydał taką decyzję, że do odwołania są wstrzymane wizyty u ich podopiecznych. Jest to grupa największego ryzyka – mówi Katarzyna Koczwara, Urząd Miejski w Cieszynie.

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i przewlekle chorych. Dlatego powstają też inicjatywy, które mają im pomóc. Z taką wyszedł europoseł Łukasz Kohut, który opublikował listę wolontariuszy, którzy pomogą seniorom zrobić zakupy.

-Zainspirował mnie do tego ten obrazek, który krążył po internecie wczoraj, z Warszawy, gdzie sąsiedzi napisali ogłoszenie, że pomogą starszym osobom w robieniu zakupów. Gdzieś to się działo na warszawskim osiedlu. I zainspirowało to mnie i moją ekipę – mówi Łukasz Kohut, europoseł.

Kwarantannę przechodzi grupa 50 dziesięcioletnich dzieci ze Śląska, które przebywają w Dźwirzynie w ośrodku Rybitwa. Dzieci miały kontakt z osobą bliską mężczyźnie, który jest zarażony koronawirusem i przebywa w szpitalu w Raciborzu. Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki podjął kolejne kroki w walce z wirusem i zakazał organizacji imprez masowych na terenie całego kraju.

Kwarantannę przechodzi grupa 50 dziesięcioletnich dzieci ze Śląska, które przebywają w Dźwirzynie w ośrodku Rybitwa
Kwarantannę przechodzi grupa 50 dziesięcioletnich dzieci ze Śląska, które przebywają w Dźwirzynie w ośrodku Rybitwa

-My chcemy zachowywać się jak najbardziej odpowiedzialnie, chcemy być mądrzy nie po szkodzie, tylko przed szkodą. I podobnie do wielu zaleceń ekspertów, epidemiologów, specjalistów i oczywiście głównego inspektora sanitarnego, zdecydowaliśmy się na ten krok, który już teraz, właśnie w tych dniach wprowadza Francja i Niemcy – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP.

-My jesteśmy w tej sytuacji bardzo… trudno powiedzieć „dobrej”, ale o tyle lepszej niż inne kraje, że we Francji, Hiszpanii i Niemczech liczba zakażonych pacjentów przekroczyła 1200 czy 1400 mówi Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Wiadomo już także, że w związku z decyzją premiera o odwołaniu imprez masowych, reprezentacja Polski rozegra swoje dwa najbliższe mecze bez udziału publiczności. 31 marca Polska zagra na Stadionie Śląskim z Ukrainą.

Mimo odwołania imprez, nie odwołano pielgrzymek na Jasną Górę. Biuro prasowe sanktuarium wydało komunikat, w którym informuje, że włącza się w ogólnokościelną modlitwę o ustanie epidemii.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus na Śląsku: Już 5 osób zarażonych, kontrole na granicach [RAPORT KORONAWIRUS 9.03.2020]

Katowice: Kultowy warzywniak na Dąbrówce zostanie odbudowany po pożarze? Ruszyła zbiórka! [WIDEO]

Epidemia koronawirusa: Sindbad zawiesza połączenia autokarowe do Włoch [KOMUNIKAT]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close